Praha - Prezident Klaus se opět zapojil do debaty o stavbě Národní knihovny na Letné. Vstoupil do ní článkem napsaným pro dnešní vydání Mf Dnes.
"Znovu se dostáváme do sporu o samotnou podstatu naší demokracie, do kterého na nikoli nedůležitém místě patří otázka veřejného rozhodování," domnívá se prezident.
Jeho postoj zaznívá více než týden poté, co se debata o knihovně znovu rozhořela - otevřeli ji politici ODS, kteří s argumenty, že se jim stavba nelíbí, napadli plán, že by měla stát v Praze na Letné.
ČTĚTE VÍCE:
Fotografie z budoucnosti: Letenská pláň 21. století
Řetěz a bagr
Prezident už výrazně do sporů o knihovnu promluvil na jaře, kdy se nechal slyšet, že jde o věc, kvůli níž by neváhal protestovat způsobem protijaderných aktivistů - totiž připoutat se.
ČTĚTE VÍCE:
Klaus nechce novou knihovnu ani olympiádu
Dnes pak Václav Klaus přirovnává snahy postavit knihovnu na Letné (usiluje o to vedení Národní knihovny spolu a podle prezidenta i architekt Jan Kaplický) ke snahám vyšachovat z rozhodování veřejnost. Zpochybňuje regulérnost výběrového řízení ("v 'anonymní' soutěži, posuzované velmi neanonymní, autory důvěrně znající porotou").
Za prolouženou ruku "veřejnosti" pak prezident považuje právě politiky. Píše totiž, že podstatou demokracie je "vměšování se" politiky do rozhodování o věcech veřejných. Jan Kaplický se podle něho řadí mezi autoritáře, protože neakceptuje názro komunálních politiků ODS.
Ti sami, jak zjistilo Aktuálně.cz, před loňskými komunálními volbami slíbili voličům, že se postavení Národní knihovny na Letné podpoří.
ČTĚTE VÍCE:
Spor o chobotnici z Letné, ODS porušuje slib voličům
Kaplický vychyluje kyvadlo
Ke světově uznávánému architektovi Kaplickému pak prezident přiřadil ve svém článku zaměstnance České televize. Připomněl jejich "spor o podstatu veřejnoprávní televize a o to, zda "patří" pracujícím (tam pracujícím), nebo veřejnosti". A také filmeře, kteří usilují o vyšší finanční podporu ze státního rozpočtu než měli dosud.
Přestože je podle prezidenta Klause logické, že se architekt Kaplický bije za svůj návrh, kterému velmi věří, tímto způsobem vyjadřování prý "degraduje názory jiné, špatné a nepřijatelné" a tím "jako obrovský precedent vychyluje kyvadlo od demokracie k postdemokracii, je zjevné též," dodává prezident.