Přetížené kamiony se začnou vážit od Nového roku

ČTK ČTK
11. 11. 2011 12:40
Vyhlášku, která vážení umožní, chce ministerstvo dopravy vydat ještě letos
Zkoušky podstupují vozy se dvěmi, třemi i čtyřmi nápravami
Zkoušky podstupují vozy se dvěmi, třemi i čtyřmi nápravami | Foto: Radek Pecák

Praha - Od příštího roku by kraje mohly začít vážit přetížené kamiony na silnicích nižších tříd. Na pátečním setkání s hejtmanem Středočeského kraje Davidem Rathem (ČSSD) to řekl ministr dopravy Pavel Dobeš (VV).

Vážení kamionů by měla umožnit vyhláška, kterou ministerstvo chystá vydat do konce roku. Oba politici se shodli na postupu v zavádění mýtného a diskutovali také o výstavbě Pražského okruhu.

Pro kraj je nejpodstatnější možnost vážení kamionů na silnicích druhých a třetích tříd, řekl Rath.

Kraje možnost kontroly přetížených kamionů požadují dva roky a podle Ratha je Středočeský kraj připravený s vážením začít ihned poté, co vyhláška vstoupí v platnost.

Nyní je tato vyhláška v meziresortním řízení a ministerstvo dopravy vypořádá připomínky dotčených úřadů, uvedl Dobeš. S realizací projektu ministerstvo dopravy počítá v příštím roce.

V otázce rozšiřování kamionového mýtného na komunikace nižších tříd Rath odmítl variantu používající mikrovlnnou technologii a mýtné brány. Na krajských komunikacích by prý mělo být použito řešení, které nevyžaduje výstavbu speciálních zařízení.

Podle Dobeše konkrétní variantu zpoplatnění nepreferuje ani ministerstvo. Výběrové řízení na dodavatele by podle Dobeše mohlo být vypsáno už v průběhu příštího roku. Je ale nezbytně nutné, aby mýtné na komunikacích nižších tříd vydělávalo, doplnil Dobeš. Kvůli tomu si ministerstvo dopravy nechalo dělat posudek, na jehož výsledky čeká.

V otázce priorit ministerstva a kraje se Rath s Dobešem shodli také na podpoře výstavby městského okruhu přes Běchovice. S touto variantou vedení silnice 511 ale nesouhlasí právě obyvatelé Běchovic, kteří požadují vypracování alternativní trasy.

To by podle Dobeše výstavbu zpozdilo o osm až deset let. Podle současného návrhu je možné stavbu realizovat do dvou let. Podle Ratha je pro kraj nejpodstatnější urychlené odlehčení dopravy v Říčanech, a proto podporuje variantu Běchovice.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy