Přetížené kamiony se začnou vážit od Nového roku

ČTK ČTK
11. 11. 2011 12:40
Vyhlášku, která vážení umožní, chce ministerstvo dopravy vydat ještě letos
Zkoušky podstupují vozy se dvěmi, třemi i čtyřmi nápravami
Zkoušky podstupují vozy se dvěmi, třemi i čtyřmi nápravami | Foto: Radek Pecák

Praha - Od příštího roku by kraje mohly začít vážit přetížené kamiony na silnicích nižších tříd. Na pátečním setkání s hejtmanem Středočeského kraje Davidem Rathem (ČSSD) to řekl ministr dopravy Pavel Dobeš (VV).

Vážení kamionů by měla umožnit vyhláška, kterou ministerstvo chystá vydat do konce roku. Oba politici se shodli na postupu v zavádění mýtného a diskutovali také o výstavbě Pražského okruhu.

Pro kraj je nejpodstatnější možnost vážení kamionů na silnicích druhých a třetích tříd, řekl Rath.

Kraje možnost kontroly přetížených kamionů požadují dva roky a podle Ratha je Středočeský kraj připravený s vážením začít ihned poté, co vyhláška vstoupí v platnost.

Nyní je tato vyhláška v meziresortním řízení a ministerstvo dopravy vypořádá připomínky dotčených úřadů, uvedl Dobeš. S realizací projektu ministerstvo dopravy počítá v příštím roce.

V otázce rozšiřování kamionového mýtného na komunikace nižších tříd Rath odmítl variantu používající mikrovlnnou technologii a mýtné brány. Na krajských komunikacích by prý mělo být použito řešení, které nevyžaduje výstavbu speciálních zařízení.

Podle Dobeše konkrétní variantu zpoplatnění nepreferuje ani ministerstvo. Výběrové řízení na dodavatele by podle Dobeše mohlo být vypsáno už v průběhu příštího roku. Je ale nezbytně nutné, aby mýtné na komunikacích nižších tříd vydělávalo, doplnil Dobeš. Kvůli tomu si ministerstvo dopravy nechalo dělat posudek, na jehož výsledky čeká.

V otázce priorit ministerstva a kraje se Rath s Dobešem shodli také na podpoře výstavby městského okruhu přes Běchovice. S touto variantou vedení silnice 511 ale nesouhlasí právě obyvatelé Běchovic, kteří požadují vypracování alternativní trasy.

To by podle Dobeše výstavbu zpozdilo o osm až deset let. Podle současného návrhu je možné stavbu realizovat do dvou let. Podle Ratha je pro kraj nejpodstatnější urychlené odlehčení dopravy v Říčanech, a proto podporuje variantu Běchovice.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy