Předčasné volby se vyplatí, tvrdí eStát

Petr Holub, Sabina Slonková
17. 7. 2006 15:10
Praha - Předčasné volby by se daly stihnout do února. Z ekonomického pohledu se mohou vyplatit víc než prodlužování současné krize kolem nové vlády.
Zasedání sněmovny.
Zasedání sněmovny. | Foto: Ondřej Besperát

Náklady na volby by se daly udržet pod miliardou korun, provoz nefunkční sněmovny stojí přitom denně tři miliony. Tak to alespoň ve své analýze spočítala společnost eStát, která má blízko k ODS.

Tři miliony z okna denně

"Dohodli jsme se, že se nedohodneme." S takovým závěrem se zatím rozcházejí všechny schůzky parlamentních stran. Pokud to tak bude pokračovat  ještě několik týdnů, mohou být pro všechny nejvýhodnější předčasné volby. Dají se podle eStátu stihnout do pěti měsíců.

Infobox

CO JE eSTÁT?

  • Pravicový think-tank eStát (efektivní stát) vznikl před dvěma lety. Stihl připravit pro budoucí vládu projekt, jak omezit byrokracii. Při svém návrhu se inspiroval především razantními škrty, které v posledním desetiletí provedla pravicová španělská a levicová dánská vláda.
  • eStát mimo jiné doporučuje změnit ústavu, která by zakazovala, aby byli občané obtěžováni zbytečnou byrokracií. Teoreticky by prý bylo možné snížit počet úředníků až o polovinu.
  • K zakladatelům společnosti patří předčasně zesnulý Michal Tošovský, který byl poslancem Federálního shromáždění za ODS a náměstkem ministra dopravy. Dnes eStát vede Edvard Kožušník, který je zároveň šéfem kanceláře předsedy Senátu Přemysla Sobotky (ODS).
  • eStát podporují velké společnosti v čele s ČSOB, Českou spořitelnou, Siemensem a RWE.

"Necelé dva měsíce zabere přijetí ústavního zákona, který by zkrátil volební období a umožnil nové volby. A ty se mohou konat po 90 dnech," vysvětluje ředitel eStátu Edvard Kožušník.

Překážkou by neměla být ani cena. Podle Kožušníkových výpočtů stojí volby 750 milionů, další půlmiliardu dostávají strany na kampaň.

Dalo by se tím však ušetřit na nefunkční sněmovně, ve které se navzájem blokuje sto poslanců levice a pravice a která nedokázala ani zvolit svého předsedu.

V minulém volebním období stál provoz sněmovny 4,3 miliardy korun. Z výpočtu, který je k dispozici na internetových stránkách eStátu, vyplývá, že občané za nefungování sněmovny od voleb už zaplatili přes 130 milionů korun a každý den k tomu přibývají další 2 934 153 koruny.

Ani volební kampaň by nemusela být tak drahá, kdyby ji strany po vzájemné dohodě omezily a pak by po státu příspěvek na kampaň nechtěly.

"Z pohledu efektivního hospodaření s veřejnými rozpočty bych se k tomu přikláněl. Už jenom to, že lidi musí jít znovu k volbám, je pádný argument," míní Kožušník, podle kterého by stačil veřejný příslib stran, že peníze žádat nebudou.

Výdaje na volby by tedy nemusely překročit cenu za půl roku neúčelného jednání sněmovny.

Je to správné východisko ze současné sitauce, říká o předčasných volbách Vlastimil Tlustý.
Je to správné východisko ze současné sitauce, říká o předčasných volbách Vlastimil Tlustý. | Foto: Ondřej Besprát

ODS: Raději, než velkou koalici

V situaci, kdy se nedaří prosadit Topolánkovu středopravou vládu, hovoří stále častěji o opakování voleb občanští demokraté. "Podle mého dlouhodobého názoru to je správné východisko z nynější situace. Tak, jak vnímám náladu v ODS já, je zde jasný názor: Než velkou koalici se sociálními demokraty, to raději předčasné volby," potvrzuje předseda poslanců Vlastimil Tlustý.

Nesouhlasí však sociální demokraté: "Předčasné volby nejsou cílem povolebního řešení pro ČSSD," říká jednoznačně místopředseda Zdeněk Škromach. "Na předčasné volby nepřistoupíme v žádném případě," potvrdil deníku Aktuálně.cz také šéf ČSSD Jiří Paroubek.

"ČSSD se prostě odmítá vzdát vládnutí a to za žádnou cenu. Tím říkají, že chtějí velkou koalici nebo společné vládnutí s ODS, a to je pro mě nepřijatelné," komentuje nezájem ČSSD Tlustý.

Jiří Paroubek po jednání s prezidentem
Jiří Paroubek po jednání s prezidentem | Foto: Ludvík Hradilek

TRPĚLIVOST MÁ SVÉ MEZE

Premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek o víkendu pohrozil tím, že jeho strana ve vyjednáváních s trojkoalicí přitvrdí. Paroubek chce přitvrdit jednání o vládě - ČTĚTE ZDE 

O něco vstřícnější jsou komunisté. "Je to pro nás až nejzazší řešení patu po volbách. Vedení strany ještě ani neprojednávalo, za jakých okolností bychom s ním souhlasili," vysvětluje místopředseda Jiří Dolejš. Připouští, že každý další týden zablokované sněmovny předčasné volby přibližuje, zdržení do konce prázdnin ale podle něho není žádné drama. 

Únor jako reálný termín

Bez dohody stran jsou neuskutečnitelné i předčasné volby. Přitom se nestačí domluvit jen na termínu, ale také na podobě úřednické vlády, která by zemi k volbám dovedla. Teoreticky by mohl zemi i nadále řídit Paroubek, to by však bylo pro ODS nepřijatelné, protože premiér by mohl využít svého postavní při volební kampani.

"Úřednická vláda by měla vzniknout rychle, ale to právě nepůjde. Musí nastoupit alespoň s rámcovým rozpočtem a ten musí schválit politická reprezentace," tvrdí Kožušník. Přesto nevylučuje, že by se mohlo volit už v únoru.

 

Právě se děje

Další zprávy