Pravice a levice jsou nejvíc nesmiřitelné za posledních deset let. Potvrzují to poslední události.
Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek obvinil premiéra a šéfa ODS Mirka Topolánka z úvěrového podvodu ve firmě VAE a tím vyloučil jakákoli, i neformální, jednání.
Topolánek to považuje za útok na svou pozici ve straně před listopadovým kongresem ODS. Sám naopak hodlá porazit Paroubka v říjnových volbách a vyhodit ho ze sedla v ČSSD.
|
V srpnu zkrachovaly oba pokusy, jak vytvořit most mezi levicovým a pravicovým blokem, které disponují ve sněmovně stejnými sto hlasy.
Předsedu lidovců Miroslava Kalouska stál křeslo návrh složit vládu s ČSSD a podporou komunistů.
Ještě předtím přišel prezident Václav Klaus o popularitu v části ODS, když se snažil zprostředkovat velkou koalici.
Ministři menšinové vlády ODS ještě před hlasováním o důvěře provádějí důkladné čistky na svých úřadech a šanci přežít mají zpravidla jen ti vysocí úředníci, kteří se nahoru dostali s pomocí lidovců nebo Unie svobody.
|
Když se ministr financí Vlastimil Tlustý dnes pokouší s ČSSD domluvit o rozpočtu, žádá podle deníku Právo o pomoc "důchodce z Vysočiny" Miloše Zemana. Nikdo jiný z významných sociálních demokratů se s ním nebaví.
Povolební vývoj v Česku tak potvrzuje slova britského sociologa Ralfa Dahrendorfa, který ohlásil hlubší politickou polarizaci v řadě zemí, především v Latinské Americe, ale také ve střední a jižní Evropě.
Infobox
V SOUVISLOSTECH
- KDO JSOU NOVÍ MINISTŘI?
Deník Aktuálně.cz dal novým ministrům tři "snadné" otázky. Jde o dotazy, které si denně kladou voliči. - POLICIE ZAČALA VYŠETŘOVAT TOPOLÁNKA
Protikorupční služba vyšetřuje podezření, že premiér Mirek Topolánek a jeho bývalí kolegové ze společnosti VAE před lety získali podvodně úvěr od První městské banky. - KALOUSEK REZIGNOVAL NA POSLEDNÍ FUNKCI
Bývalý předseda KDU-ČSL odstoupil i z funkce předsedy poslaneckého klubu.
Převrat ve stranickém systému
Stále víc politiků připouští, že politické prostředí se mění a systém několika stran bude podobně jako v Itálii nahrazen soutěží dvou bloků pravice a levice. Dokud se poměry znovu neusadí, nebude možné mluvit o stabilní vládě.
"Zůstává už jen otázka, jestli přežijí pouze dvě velké strany, anebo jestli v něm najdou místo ostatní," míní bývalý poradce premiéra Špidly Jaroslav Šabata.
Souhlasí s ním i členové Topolánkova premiérského týmu. Kalousek neuspěl, když se ve změněných podmínkách pokusil o integraci s ODS.
Také komunisté se obávají, že polarizací ztratí vliv. Proto bude na výsledku říjnových voleb záviset osud jejich předsedy Vojtěcha Filipa. Pokud KSČM opět ztratí voliče, zruší komunisté Filipovu politiku spolupráce s ČSSD a levicový blok se rozpadne.
V centru pozornosti KSČM
Právě komunisté jsou příčinou politického rozkolu. Ještě sedmnáct let po listopadu 1989 se strany jednoznačně dělí na ty, které jsou s KSČM ochotny spolupracovat, a na ty, které o tom nechtějí ani slyšet.
"Pro mě v dané chvíli je prioritou číslo jedna zabránění návratu komunistů k výkonné moci," opakuje v posledních dnech Topolánek. Vláda na svém druhém zasedání podpořila návrh na vznik Ústavu paměti národa, který by umožnil reflexi čtyřiceti let totalitního režimu pod vládou KSČM.
Komunisté se nechtějí reformovat a společnost si dosud dostatečně neuvědomila, jak bývalý režim vlastně fungoval. Takové je z pohledu ODS podhoubí možného návratu starých komunistů k moci. Jejich účast na vládě prý může ohrozit postavení České republiky ve světě.
Schizofrenie předčasných voleb
Sociální demokraté označují takový postoj za schizofrenní. "Na jedné straně se s KSČM domlouvají koalice ve sněmovně, na druhé se pokračuje v antikomunistickém tažení," říká jeden z Paroubkových poradců.
Členové grémia ODS ale straníkům už před třemi týdny jakékoli jednání s komunisty zakázali.
Pokud Topolánkova vláda nezíská do hlasování o důvěře alespoň jednoho přeběhlého poslance zleva, zůstanou pro ni jediným strategickým cílem předčasné volby, které mohou rozdat pro občanské demokraty příznivější karty. Pokud k volbám skutečně dojde, bude se scéna dál polarizovat a boj o moc se ještě vyostří.
Paradoxně mohou ODS pomoci právě komunisté po případné porážce v podzimních komunálních a senátních volbách. Jarní volby do sněmovny s očekávanou nižší účastí voličů mohou být pro ně poslední možností, jak získat slušný výsledek.