Policie odhadla škodu v kauze Parkanová na 658 milionů

Radek Nohl Radek Nohl
13. 6. 2012 17:23
Armádní letouny CASA stály český stát 3,6 miliardy korun
Letoun CASA.
Letoun CASA. | Foto: Vojtěch Marek

* Druhým podezřelým má být bývalý ředitel sekce vyzbrojování ministerstva obrany Jiří Staněk

Praha - Při nákupu letounů CASA byla podle policistů způsobena státu škoda ve výši 658 milionů korun.

Detektivové protikorupční policie to podle informací Aktuálně.cz zjistili během vyšetřování, na jehož konci chtějí obvinit bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou.

O vydání poslankyně za TOP 09 požádali sněmovnu již ve středu odpoledne. Podezírají ji ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinností při správě cizího majetku.

Druhým podezřelým v případu je podle serveru Lidovky.cz tehdejší šéf sekce vyzbrojování ministerstva obrany Jiří Staněk. Právě Staněk měl být tím, kdo smlouvu na nákup čtyř letounů CASA podepsal.

Česko koupilo letouny CASA za 3,6 miliardy korun. A jejich prodej schválil kabinet premiéra Mirka Topolánka. Bylo to ale již v době, kdy vládnul v demisi.

Parkanová tvrdí, že má svědomí čisté. "Jakékoli obvinění by bylo zcela absurdní," uvedla Parkanová. Expremiér Topolánek Aktuálně.cz řekl, že ho policie v této kauze neobvinila.

Poslanci budou jednat o vydání za týden

Server Lidovky.cz uvedl, že exministryně podle policie porušila zákon, když nedoplnila návrh na nákup letadel CASA znaleckým posudkem o ceně. A právě kvůli tomu měl podle vyšetřovatelů přijít stát o více než 600 milionů korun.

Částka, s níž policie operuje, je rozdíl mezi kupní cenou a znaleckým odhadem, který byl vypracován později.

Vlasta Parkanová.
Vlasta Parkanová. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Oficiálně ale výši škody nechtěla policie ani pražské vrchní státní zastupitelství, které případ dozoruje, komentovat.

Sněmovní mandátový a imunitní výbor se bude vydáním Parkanové zabývat již příští středu ráno.

"Viděl jsem první stránky spisu, kterým žádá policie o vydání Parkanové. Jak jsem si původně myslel, že je to postavené na vodě stíhat ministra za rozhodnutí vlády, tak teď už si to nemyslím. Ta konstrukce je dobře postavená," prohlásil pro Aktuálně.cz šéf poslanců ČSSD a člen imunitního výboru Jeroným Tejc.

Podezřelý tendr a nevypověditelné smlouvy

Samotný nákup letadel provázela již od počátku řada pochybností. Ministerstvo obrany vybralo stroje bez řádného tendru.

A kontrakt se společností Omnipol byl podepsán den před nástupem tehdejšího náměstka Martina Bartáka do křesla ministra obrany. Vedle toho byla uzavřena i smlouva s firmou o servisní podpoře strojů.

S letadly má ale armáda opakovaně problémy. Kvůli závadám dokonce nemohla od loňského října do letošního února vůbec létat.

Podle analýzy, kterou si nechalo zpracovat ministerstvo obrany, však není možné smlouvy vypovědět.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory na kauzu okolo exministryně Vlasty Parkanové pište zde.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy