Česká republika si zřejmě ponechá letouny CASA

Domácí ČTK Domácí, ČTK
31. 5. 2012 12:37
Podle ministerstva obrany opravila dodavatelská firma všechny závady
Letoun CASA.
Letoun CASA. | Foto: Armáda ČR

Praha - Česká republika si s největší pravděpodobností ponechá letouny CASA.

Ministerstvo obrany totiž ve čtvrtek oznámilo, že dodavatelská firma opravila všechny nedostatky se spojovacími a navigačními systémy v termínu, na kterém se dohodly.

Letouny, které měly v minulosti problémy s navigačními přístroji, nyní projdou komplexním prověřením ve Velké Británii. Právě po něm se ministerstvo rozhodne.

Podle lednové dohody ministerstva s firmami Omnipol a EADS musela být všechna čtyři transportní letadla CASA do 31. května v bezvadném stavu a plně funkční, fungovat musely i systémy ochrany proti naváděným raketám.

V opačném případě mělo ministerstvo obrany právo od kupní smlouvy odstoupit. Podle čtvrtečního prohlášení tak však ale zřejmě neučiní.

"Termín 31. května 2012, který jsme si určili, byl díky konstruktivnímu přístupu všech zúčastněných stran dodavatelem a výrobcem dodržen. Navigační a spojovací systémy jsou nyní funkční a letadla jsou dle výrobce připravena k vojskovým zkouškám systému pasivní ochrany DAS, které právě probíhají," řekl ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

Hamáček: Vondra přebírá zodpovědnost

Neodstoupení od smlouvy se však nelíbí Janu Hamáčkovi (ČSSD), stínovému ministrovi obrany.

"Pokud ministr Vondra nevyužije smluvní ustanovení a neodstoupí od smlouvy, bere na sebe plnou odpovědnost za to, co bude s letouny dál. Napíšu mu dopis a budu chtít ujištění, že všechny závady byly odstraněny. Případně ho budu i interpelovat," uvedl v prohlášení.

Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek dodal, že letadla, která kvůli závadám nemohla od loňského října do letošního února létat, nyní bez omezení plní v letectvu své úkoly.

Jejich plnou funkčnost by podle něj měla potvrdit i závěrečná komplexní zkouška na speciálně vybaveném leteckém polygonu ve Velké Británii. Kontrolují se především systémy pasivní ochrany (DAS), jejichž funkčnost je podmínkou pro to, aby mohly být letouny nasazeny v Afghánistánu.

Právě závěrečná červnová kontrola pak rozhodne, zda si ministerstvo letouny skutečně nechá.

Podezřelé nákupy

Součástí lednové dohody s firmou Omnipol bylo i navrácení jednoho dvoumístného letounu L-159 ministerstvu obrany. Dodávka celkem pěti letadel L-159 byla původně součástí obchodu, ve kterém obrana tři letadla CASA koupila za 3,5 miliardy korun a čtvrté vyměnila právě za české bitevníky.

Stroj, který se bude ze Španělska vracet, už má podle ministerstva všechny tamní vývozní licence a nyní se čeká jen na povolení k jeho pozemnímu transportu přes Francii a Německo.

Nákup dopravních letadel CASA, které provázely při provozu problémy, byl podle odborníků i médií podezřelý.

Kontrakt byl podepsán v roce 2009, den před nástupem tehdejšího náměstka ministra Martina Bartáka do funkce šéfa resortu.

Podle Evropské komise ČR údajně nedodržela předpisy EU týkající se zadávání veřejných zakázek, když o zakázce rozhodla bez výběrového řízení.

Komise se ale nakonec rozhodla řízení v této věci zastavit vzhledem k tomu, že Česko změnilo legislativu o zadávání zakázek.

 

Právě se děje

před 23 minutami

V sobotu bude foukat silný vítr. Lidé by se neměli vydávat na horské túry, varují meteorologové

Východní polovinu České republiky zasáhne v sobotu silný vítr, který v nárazech může dosahovat až rychlosti 70 kilometrů v hodině. Na hřebenech hor může foukat až o síle kolem 110 kilometrů v hodině. Na západě a severozápadě Čech se čeká sněžení. Připadnout by mělo kolem deseti centimetrů sněhu, v Krušných horách kolem 15 centimetrů. Informoval o tom v pátek Český hydrometeorologický ústav.

Současně upozornil, že o víkendu se mohou zvednout hladiny řek v okolí Veselí nad Moravou v Jihomoravském kraji a ve Zlínském kraji v okolí Luhačovic, Uherského Brodu, Valašských Klobouk, Vizovic a Zlína. Voda by se ale neměla vylévat z břehů.

Se silným větrem by měli počítat lidé od půlnoci na sobotu do nedělního odpoledne na severovýchodě Pardubického kraje a v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. V sobotu dopoledne bude foukat i na východě Jihomoravského kraje a ve Zlínském kraji.

Podle meteorologů může silný vítr poškodit stromy a způsobit menší škody na budovách. Na horách by lidé měli omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií, uvedli meteorologové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy