Poklony ve vile. Klaus si dal s Gašparovičem ocenění

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
6. 3. 2013 15:30
Oba prezidenti si v Brně předali nejvyšší státní vyznamenání
Ivan Gašparovič (vlevo) a Václav Klaus přicházejí na tiskovou konferenci.
Ivan Gašparovič (vlevo) a Václav Klaus přicházejí na tiskovou konferenci. | Foto: ČTK

Brno - Prezidenti ČR a Slovenska Václav Klaus a Ivan Gašparovič si předali nejvyšší státní vyznamenání ve středu odpoledne při setkání v brněnské vile Tugendhat.

Gašparovič získal český Řád bílého lva, který je udělovaný osobám, jež se zvlášť vynikajícím způsobem zasloužily o Českou republiku. Klaus dostal Řád bílého dvojkříže I. třídy. To je nejvyšší slovenské státní vyznamenání, které se uděluje cizincům kromě jiného za zásluhy o rozvoj vztahů se Slovenskem.

Kromě vyznamenání si vyměnili i pochvalná slova o vzájemných zásluhách na dobrých vztazích obou států a jejich působení na mezinárodní scéně. Gašparovič rovněž ocenil Klausovu roli při hladkém rozdělení Československa.

To se symbolicky domlouvalo právě v brněnské vile Tugendhat.

"Jsem plně přesvědčen, že si toto vyznamenání jako prezident Slovenské republiky a jako dlouholetý přítel naší země, s nímž jsme celá desetiletí úzce spolupracovali, opravdu zasloužíte," poblahopřála svému protějšku česká hlava státu.

Václav Klaus zároveň poděkoval za jemu udělené ocenění. "Nejsnadněji se dostávají vyznamenání na velkou dálku, nejhůře doma nebo v blízkosti, proto si tohoto vyznamenání velmi vážím." Zopakoval rovněž svá slova z Bratislavy, že se snažil Slovensko vždy podporovat a hájit na mezinárodní scéně.

Češi a Slováci jsou kulturní národy

Blahopřání a poděkování vyjádřil vzápětí i slovenský prezident Ivan Gašparovič. Považuje ho za výsledek dvacetiletého úsilí obou států o dobré sousedské vztahy, o něž se podle něj zasloužili čelní politici, ale i řadoví občané, jimž rovněž poděkoval.

Připomenul rovněž, že podobná dělení státu končila ve světě mnohdy válkou. "Ale Češi a Slováci ukázali, že jsou kulturní národy, které si důstojně váží svých sousedů," dodal.

Mezi prvními gratulanty byli brněnský primátor Roman Onderka, hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek nebo ministr spravedlnosti Pavel Blažek, původem brněnský politik ODS.

Schůzka se slovenským prezidentem se tak uskutečnila v Klausův předposlední den ve funkci, z Hradu totiž odchází 7. března. V pátek pak složí přísahu jeho nástupce Miloš Zeman.

Klaus informaci o tom, že by si prezidenti vyměnili státní vyznamenání, původně popřel. Tento týden v Bratislavě reagoval podrážděně na novinářský dotaz na vyznamenání s tím, že "takovou radost novinářům neudělali". 

 

Právě se děje

Další zprávy