Praha - Podnikatel Andrej Babiš, který má se svým občanským sdružením Ano 2011 - Akce nespokojených občanů ambici uspět v parlamentních volbách, spolupracoval počátkem 80. let podle serveru Euro.cz se Státní bezpečností.
Server zveřejnil fotokopie dokumentů z Babišova svazku vedeného StB, podle kterých byl magnát od roku 1980 jejím důvěrníkem a v listopadu 1982 se pak stal agentem.
Babiš se označení spolupracovníka StB brání a na slovenský Ústav paměti národa chce podat žalobu.
Babišův svazek je archivován v Bratislavě, podstatná část materiálů z něj byla skartována v prosinci 1989.
"Nebyl jsem agentem StB a činím v této věci právní kroky. Právníci podají příslušnou žalobu proti Ústavu paměti národa Slovenské republiky na ochranu osobnosti," sdělil Babiš serveru na otázku ohledně možné vědomé spolupráce s komunistickou kontrašpionáží.
Podle zveřejněných údajů Babiš, který tehdy pracoval v podniku zahraničního obchodu Petrimex, vystupoval pod krycím jménem Bureš. Z dokumentů vyplývá, že byl získán k tajné spolupráci kvůli ochraně československého zahraničního obchodu.
V roce 1985 s ním ale StB přerušila spolupráci, protože odjel na dlouhodobý služební pobyt do Maroka. "Na základě uvedené skutečnosti byla s agentem tajná spolupráce přerušená až do doby jeho návratu do ČSSR," stojí v záznamu StB.
Babiš serveru potvrdil, že ho StB oslovila, a to kvůli dovozu nekvalitních nerostných surovin. Později jí předal analýzu, proč by nebylo vhodné dovážet fosfáty ze Sýrie. Bližší spolupráci ale vyloučil.
Píše o tom i v životopise na webu Ano 2011. "Moje matka byla motorem rodiny a celý život bojovala za to, aby její děti v životě uspěly. Nechala se proto dokonce za několik stovek korun zaměstnat v Ústavu marxismu-leninismu a docílila toho, že jsem vstoupil do KSS," uvedl ještě ke svému angažmá za minulého režimu.