Spekulace, že by ve vládě mohlo ČSSD nahradit hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury, považuje Babiš za nesmyslné. I v minulosti s nimi ANO odmítlo jít do vlády, řekl Babiš.
Uvedl také, že bude v úterý přesvědčovat prezidenta Miloše Zemana, že by měl vyhovět návrhu na změnu v čele ministerstva kultury. ČSSD požaduje, aby se novým ministrem stal místopředseda strany Michal Šmarda.
"Já si nemyslím, že by sociální demokracie odcházela z vlády," řekl Babiš s tím, že v ČSSD jsou však lidé, kterým se nelíbí účast strany ve vládě s hnutím ANO. "Ale já to nechci řešit. Chci pomoci panu předsedovi (Janu) Hamáčkovi prosadit jeho vůli nominovat na ministra kultury pana Šmardu," doplnil.
Pokud by ČSSD odešla z vlády, šel by Babiš do parlamentu za předsedy stran a hnutí a zeptal se jich, zda chtějí předčasné volby, nebo mají jiné řešení, řekl.
Sociální demokracie požaduje, aby v čele ministerstva kultury skončil Antonín Staněk (ČSSD) a nahradil jej Šmarda. Zeman dal ale ve čtvrtek najevo, že situaci urychleně řešit nebude. Prezident odmítl Staňkovu demisi přijmout a dosud nevyhověl ani návrhu na jeho odvolání, které mu na konci května poslal předseda vlády.
Zeman přijme Babiše i Hamáčka v úterý večer v Lánech. "Půjdu za panem prezidentem. Budu mu vysvětlovat, že je koaliční smlouva a že, i když má jiné názory na pana Staňka a pana Šmardu než ČSSD, by zkrátka měl mému návrhu vyhovět," řekl Babiš. "Udělám všechno pro to, abych ho přesvědčil, aby zkrátka tento spor, a není to krize, byl zažehnán," doplnil. O tom, že Česko dostalo na hranu ústavní krize, mluvil minulý týden Hamáček.
"Prezident by měl postupovat podle ústavy, ale zkrátka může mít nějaký názor," řekl Babiš. Podle něj Zeman hodnotí Šmardu pozitivně, byl by však podle něj spíše vhodný manažer sociální demokracie pro krajské volby než ministr kultury.