Petr Nečas jednal se šéfem ČSSD o důchodové reformě

Domácí ČTK Domácí, ČTK
27. 5. 2011 15:10
Dohodli se, že v blízké době budou o důchodové reformě jednat zástupci vlády a opozice
Petr Nečas (ODS)
Petr Nečas (ODS) | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Premiér Petr Nečas (ODS) se v pátek odpoledne setkal s předsedou opoziční ČSSD Bohuslavem Sobotkou. Jednali spolu o důchodové reformě, ale i o způsobech jak omezit volební výdaje politických stran.

Dohodli se, že v blízké době budou o důchodové reformě jednat zástupci vlády a opozice, sdělil vládní mluvčí Jan Osúch.

"Sociální demokracie dlouhodobě požaduje zahájení debaty mezi vládou a opozicí na téma důchodové reformy," řekl po schůzce předseda nejsilnější opoziční strany. Podle Sobotkových představ by se schůzka zástupců ČSSD a vlády nad reformou měla odehrát ještě do prázdnin, iniciativa prý ale musí vzejít z kabinetu.

"Už se intenzivně připravují paragrafové návrhy změn ve druhé fázi reformy," připomněl Sobotka, proto je podle něj potřeba začít o věci diskutovat co nejdříve.

Vládní návrh důchodové reformy počítá s tím, že od roku 2013 si lidé budou moci dobrovolně převádět ze státního průběžného systému na individuální účty u soukromých penzijních společností tři procentní body ze sociálního pojištění.

Po přijetí reformy vládou přestavitelé ČSSD prohlašovali, že reforma je nespravedlivá a dopady vládních plánů poškodí většinu společnosti. Sociální demokraté kritizují i změny DPH, které podle vlády s reformou souvisejí.

Sobotka v pátek Nečasovi také řekl, že ČSSD je s vládními stranami připravena jednat o všech opatřeních, která by posílila transparentnost financování politických stran. "Je šance, aby pokračoval dialog na toto téma napříč vládou a opozicí, je to společný zájem směrem ke zlepšení politické kultury, omezení korupce a posílení demokracie," prohlásil předseda ČSSD.

 

Právě se děje

Další zprávy