Praha - Pravděpodobný vítěz květnových parlamentních voleb Jiří Paroubek vyjmenoval pět bodů, které stoprocentně bude obsahovat programové prohlášení vlády, v níž zasedne ČSSD.
Šéf sociální demokracie trvá na zrušení poplatků ve zdravotnictví, vyplacení 2400 korun seniorům, na daňové progresi, na přijetí protikorupčního balíčku a na snížení tempa zadlužování země.
Nevstoupíme do vlády, která těchto pět bodů nebude mít v programu, slíbil Paroubek. Ale přidal i další: v hospodářské politice je podle něj prioritou ČSSD boj proti krizi urychleným a efektivním čerpáním stovek miliard korun z evropských fondů, podporou domácích i zahraničních investic a dalšími finančními stimuly. A chce také dohlédnout na ceny energií.
Přesně takové zásahy státu do ekonomiky však s rozpaky přijímají představitelé byznysu. "Obávám se ale, že po volbách, ať je vyhraje kdokoli, zažijeme věci, které budou ovlivňovat byznys více, než je zdrávo," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz šéf investičních fondů Pionner Roman Pospíšil.
"My máme exaktní čísla a akcionáře, ne voliče. I proto byla pro Česko zajímavá zkušenost období bez řádné vlády. Ukázalo se, že když se politika stará o své věci a ekonomiku neovlivňuje, ekonomika je v jistém smyslu přirozenější," doplnil Pospíšil.
Zvýšení daní a omezení úniků
Zrušení poplatků ve zdravotnictví, obnovení nemocenské v prvních třech dnech nemoci a vrácení mateřské na loňskou úroveň zatíží podle Paroubka státní rozpočet 9,5 miliardami korun a jednorázový příspěvek důchodcům šesti miliardami korun.
Naproti tomu by podle šéfa ČSSD obnovení daňové progrese, zvýšení daně z příjmů právnických osob o dvě procenta, zvýšení dividendy ČEZ, daní na "tvrdý" alkohol a tabák a omezení daňových úniků u pohonných hmot mělo do rozpočtu přinést 41 miliard korun.
Přineseme 70 miliard
Další miliardy stát podle ČSSD ušetří zavedením protikorupčních opatření. Aukční zadávání veřejných zakázek, audity výdajů ministerstev, cenová revize uzavřených smluv a zvýšení efektivity systému zdravotních pojišťoven by mělo snížit deficit o dalších 29 miliard korun.
Celkem tedy ČSSD podle Paroubka do rozpočtu přivede 70 miliard korun a k tomu počítá navíc s daňovými příjmy v souvislosti s očekávaným růstem HDP.
Sociální demokraté budou podle svého šéfa také požadovat, aby budoucí vláda do jednoho roku zavedla veřejně přístupná elektronická výběrová řízení s cenou jako jediným kritériem. Obnovit také chtějí státní kontrolu a regulaci cen a monopolů.
"ČSSD se zavazuje prověřit oprávněnost cen elektrické energie, plynu, vodného a stočného a vytvořit podmínky pro snížení cen bankovních poplatků a telekomunikačních služeb," slíbil její předseda.