PETR NEČAS: |
V roce 1997 na sebe výrazněji upozornil, když nejprve kývl Václavu Klausovi na nabídku stát se ministrem vnitra a druhý den ji kvůli své rodině odmítl. V roce 2002 prohrál boj o post předsedy, tehdy jej přehlasoval blok vedený Mirkem Topolánkem a Janem Zahradilem.
Nyní je situace otočila. Nečas získal nebývale vysokou podporu, hlasovalo pro něj 87 procent z šestiset delegátů kongresu. Uspěl i ve chvíli, kdy mu kongres zvolil do vedení lidi, které si přál. Nečas je pravděpodobným premiérem, pokud jednání o vládě s Věcmi veřejnými a TOP 09 neselžou.
Do čela strany jej vyhoupl pád Mirka Topolánka, před volbami za něj převzal roli lídra občanských demokratů. Nečas svou aférami neposkvrněnou minulostí dráždil sociální demokraty, kteří s odchodem Topolánka ztratili snadný terč. Upozornili aspoň na vysoké odměny, které coby ministr práce a sociálních věci dával svým podřízeným, mezi nimi i Janě Nagyové, kterou bulvár bez jakýchkoli důkazů označil za Nečasovu milenku.
MIROSLAVA NĚMCOVÁ: |
V éře Mirka Topolánka to neměla Miroslava Němcová jednoduché, nepatřila totiž mezi oblíbence svérázného předsedy, který ji přehlížel. Změnilo se to až s nástupem Petra Nečase, který si ji vybral do okruhu nejbližších spolupracovníků představující novou ODS.
Zvolení Němcové bylo velkým překvapením. Ač měla pouze jednu nominaci ze své Vysočiny, nakonec porazila Davida Vodrážku, původně favorita kongresových voleb. Ještě večer po kongresu nově zvolená výkonná rada odhlasoval rošádu Němcová za Vodrážku ve vyjednávacím týmu o rodící se vládě.
Němcová je také nominantkou ODS na post předsedkyně sněmovny.
PAVEL BLAŽEK: |
Post místopředsedy ODS získal dle přání Petra Nečase předseda brněnské ODS, advokát Pavel Blažek (zastupoval stát v kauze Diag Human). Před plánovanými předčasnými volbami pomohl Mirkovi Topolánkovi, když jej prosadil do čela jihomoravské kandidátky. Ten jej na oplátku označil za jednoho ze svých možných nástupců. Blažek to tehdy odmítl, ostatně v Brně se o něm mluví jako o muži v pozadí, který nikdy nechtěl žádné funkce.
Stál za pádem šedé eminence jihomoravské ODS Milana Venclíka, jehož korupční aféry jihomoravskou organizaci dlouhodobě poškozovaly. V letech 2002-2008 byl členem zastupitelstva Brna o obvodu Brno-střed. Je místopředsedou představenstva městské developerské společnosti Jižní centrum, která připravuje stěhování brněnského hlavního nádraží a výstavbu na uvolněných parcelách. Předsedá rovněž dozorčí radě brněnské městské spalovny a brněnských vodáren. Je spolumajitelem dřevařské a textilní firmy.
PAVEL DROBIL: |
Další z tzv. "Topolánkových princů", tedy politiků, které Mirek Topolánek před časem označil za jednoho ze svých možných nástupců. Ambiciózní právník a moravskoslezský zastupitel dostal nálepku kmotra ze severu.
Pojí ho přátelství s multimilionářem Danešem Zátorským, jedním z nejvlivnějších byznysmenů na severní Moravě. Média spekulovala, že to byl právě Drobil, který mu k milionům pomohl. "Jsme rodinní přátelé, ale odmítám, že bych mu pomáhal získat nějaké zakázky. To v mé moci rozhodně nebylo a není," odmítl spekulace médií Drobil.
V letech 2004-2008 náměstkem hejtmana pro ekonomický rozvoj a evropské struktury. Společně s kolegou poslancem Igorem Svojákem řídí C & D FINANCE HOLDING a.s., kterému mimo jiné patří Lázně Darkov. S místopředsedou TOP 09 Pavolem Lukšou vedou neziskovou společnost na podporu cestovního ruchu. Moravskoslezský kraj reprezentuje v dozorčí radě Letiště Mošnov. Drobil je vážným kandiodátem na post ministra průmyslu a obchodu.
ALEXANDR VONDRA: |
Jen málokdo vzbuzuje v ODS takové emoce, jako Alexandr Vondra. Exministr pro evropské záležitosti a senátor Vondra vstoupil do hry o novou ODS výrazněji svým dýchánkem v Klánovicích, kam pozval podporovatele Petra Nečase. Na setkání ale hodně vlivných politiků chybělo, což mu nemohli zapomenout.
Částí ODS je sice vnímán jako muž zvenku a "havlovec", delegáti ale vyslyšeli přání Petra Nečase a původnímu outsiderovi kongresových voleb Vondrovi dali nakonec nejvíce hlasů ze všech nově zvolených místopředsedů.
JIŘÍ POSPÍŠIL: |
Když Petr Nečas vypustil do médií svoji představu týmu, který by měl vést ODS, jmenoval i Jiřího Pospíšila. Exministr spravedlnosti se jistě objeví i v rodící se vládě, aspiruje na post ministra školství, ale může se vrátit i zpět na ministerstvo spravedlnosti.
Nemá rád, když mu novináři připomínají jeho přátelství s Romanem Jurečkem, plzeňským zastupitelem, který je vnímán jako šedá eminence plzeňského kraje. Právě od "kmotrů", jak jsou tito lidé v ODS nazývání, se chtěl Nečas odstřihnout, což se mu nezvolením Martina Kuby a Davida Vodrážky částečně povedlo.