Praha - Výkonná rada ODS se ve čtvrtek večer usnesla, že prezident Václav Klaus by měl pověřit sestavením vlády předsedu nejsilnější parlamentní strany, tedy Mirka Topolánka.
Širší vedení strany také odsoudilo výrok prezidenta, že pověří sestavením vlády toho, kdo přinese 101 hlasů poslanců. Podle prohlášení širšího vedení strany, které přečetl po čtyřhodinovém zasedání Topolánek, tím totiž Klaus nevyloučil komunistické hlasy.
Pět desítek funkcionářů nejsilnější vládní strany se také shodlo na tom, že žádný člen ODS s výjimkou předsedy nemá mandát přijmout pověření k sestavení vlády. Rada tak reagovala na spekulace, podle nichž by se o sestavení vlády mohl ucházet pražský primátor Pavel Bém. Už v průběhu dne to ale Bém popřel.
Byla oslabena autorita státu
Vedení ODS vadí, že Klaus hned nedal možnost své "mateřské" straně, ale naopak vyhlásil, že vládu může sestavit každý, kdo na Hrad přinese 101 hlasů. "Jsme znepokojeni jeho prohlášením, nevyloučil komunistické hlasy," řekli lídři ODS.
Do vyjednávacího týmu výkonná rada jmenovala Topolánka, prvního místopředsedu Davida Vodrážku a šéfa sněmovního klubu Petra Tluchoře.
Předčasné volby by měl umožnit podle ODS zvláštní zákon. Dosavadní postup vedení strany výkonná rada posvětila, i podle ní je jediným správným řešením volební krize co nejrychlejší uspořádání voleb, a to cestou rozpuštění sněmovny zvláštním ústavním zákonem.
Mimořádné zasedání rady, jehož průběh nebyl podle neoficiálních informací bouřlivý, se také vrátilo k úternímu hlasování sněmovny, které vyslovilo Topolánkově vládě nedůvěru.
Vyvoláním hlasování opoziční ČSSD podle europoslance za ODS Jana Zahradila oslabila autoritu státu při výkonu předsednictví v EU, poškodila pověst Česka v zahraničí.
Hlasování, které vyvolal předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek označil za "vítězství zloby a nenávisti". Podle občanských demokratů Lidový dům nyní nese zodpovědnost za destabilizaci domácí politické scény v době českého předsednictví EU a v podmínkách ekonomické krize.
Ať oba poslanci opustí stranu
Širší vedení ODS také požádalo místní sdružení o vyloučení poslanců Vlastimila Tlustého a Jana Schwippela z ODS, kteří napomohli páru vlády. Měly by tak učinit do 15. dubna.
Čeká se na zasedání rakovnické ODS, která chce 9. dubna jednat o vyloučení Tlustého. Organizace v Zadní Třebani, odkud pochází Schwippel, to odmítá.
Pro odchod Tlustého i Schwippela z ODS se v úterý vyslovil poslanecký klub, ve čtvrtek středočeská krajská organizace. Organizace v Zadní Třebani má ale jasno - Schwippel se podle ní zachoval podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Předsedkyní organizace je Schwippelova matka a působí v ní i další příbuzní poslance.
Pokud místní organizace žádost nevyslyší, může výkonná rada zrušit celou stranickou buňku.