Praha - Ministerstvo vnitra prozradilo, že zahájilo druhé kolo ověřování správnosti podpisů na petičních listinách prezidentských kandidátů. Tato skoupá informace znamená, že některý z uchazečů o Hrad, popřípadě i více z nich, má problém s platností podpisů. Přesněji řečeno, že neprošel první vzorek 8500 podpisů na petičních arších, neboť nejméně tři procenta z nich byla chybná.
"Ano, to vám potvrdit mohu, jsou kandidáti, jejichž petice procházejí i druhou kontrolou. Jména ani počet zatím, vzhledem k probíhajícímu správnímu řízení, není možné zveřejňovat, to učiníme nejpozději 23. listopadu," sdělil pro Aktuálně.cz mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.
Ministerstvo vnitra má během středy zveřejnit informace o tom, zda a jaké opravitelné závady odhalilo na kandidátních listinách uchazečů o prezidentský úřad. Středou totiž končí lhůta, v níž má ministerstvo vyzvat kandidáty či jejich zástupce k nápravě zjištěných chyb.
Poskytnuté údaje se ale nebudou týkat podpisů pod peticemi na podporu kandidátů bez parlamentní podpory, neboť petice už není možné doplňovat.
Kontroly provádí 80 lidí na tři směny
Kontrola podpisů na petičních arších probíhá ve třech "kolech" - první je softwarové, v případě, že je v tomto kroku nalezena chyba, probíhá dvoukolová kontrola prováděná lidmi.
"Podpisy kontrolují pracovníci odboru všeobecné správy a lidé, které zaměstnává ministerstvo vnitra na dohodu. Je to celkem asi 80 lidí, kteří pracují ve třísměnném provozu," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.
Software porovnává údaje s Centrálním registrem obyvatel a Informačním systémem evidence obyvatel. V případě, že je daná osoba nedohledatelná, nebo když dojde k přehození čísel či chybí samotný podpis, je tento hlas automaticky považován za neplatný.
"Platný hlas pro kandidáta je ten, který je možné ztotožnit s evidencí obyvatel. Do petice se uvádí jméno, příjmení, adresa trvalého bydliště, datum narození a podpis, když jedna z věcí chybí, hlas započítán nebude," říká k tomu Řepka.
Jaký je klíč ke kontrole?
Veškeré petiční archy se jednotlivě naskenují a následně z nich software namátkově vybere vzorek 8500 signatářů, u kterých bude hodnotit, zda-li jsou v kandidátní listině chybné údaje.
V případě, že ministerstvo vnitra odhalí chybné údaje u více než tří procent podpisů, tedy více než 255 údajů z kontrolovaného vzorku, musí provést další kontrolu, a to opět u vzorku o počtu 8 500 podpisů.
Jestliže i druhá kontrola odhalí chybnost údajů vyšší než tři procenta, odečte se od celkového počtu občanů podepsaných na petici počet občanů, který procentuálně odpovídá chybovosti v obou kontrolních vzorcích. V případě, že je chybovost menší než tři procenta petentů, odečtou se petenti s chybami.
Pokud bude petentů po odečtení těch, u kterých byly zjištěny vady u obou kontrolních vzorků, méně než 50 000, je to důvod pro odmítnutí kandidátní listiny.
Stihnou se volby?
Oznámení o registraci nebo odmítnutí kandidáta bude zveřejněno ministerstvem vnitra 23. listopadu. "Pak běží dvoudenní lhůta, kdy se mohou kandidáti a jejich zástupci obracet na Nejvyšší správní soud, který rozhoduje ve zkráceném řízení," popisuje další kroky pro Aktuálně.cz mluvčí.
Teoreticky se tak může stát, že by se kvůli vyvolané soudní mašinérii nemusel stihnout termín voleb. První kolo historicky první přímé prezidentské volby vyhlásil předseda Senátu Milan Štěch na pátek a sobotu 11. a 12. ledna příštího roku. Případné druhé kolo připadne na 25. a 26. ledna.
"Jak budou soudy rozhodovat, nemůžeme předjímat," říká k těmto spekulacím Řepka.
Na dotazy, co zatím kontroloři petic zjistili či k jaké chybovosti doposud dospěli, odmítl odpovědět.
"Na tyto dotazy už toho moc prozradit nemůžu, protože jsou předmětem správního řízení a informace o jeho průběhu není možné zveřejňovat. Veškeré možné informace jsme slíbili sdělit okamžitě, jakmile budeme mít konečné výsledky. Očekáváme je nejpozději 23. listopadu," sdělil Aktuálně.cz mluvčí ministerstva vnitra.