Marie Benešová míří na Hrad jako Zemanova poradkyně

Martina Machová Martina Machová
2. 5. 2013 14:39
Hrad ruší politický odbor a bude mít tým expertů, vedle Benešové v něm bude Rusnok i Čuba
Marie Benešová na (pro ni) neúspěšném březnovém sjezdu ČSSD.
Marie Benešová na (pro ni) neúspěšném březnovém sjezdu ČSSD. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Někdejší nejvyšší státní zástupkyně a místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová bude externí poradkyní prezidenta Miloše Zemana ve věcech právních.

Deníku Aktuálně.cz to potvrdil prezidentův kancléř Vratislav Mynář i sama politička.

"Dohodli jsme se, že budu v týmu poradců, kteří se budou scházet při pátku v Lánech a že budu externě spolupracovat s Hradem. V tom prvním případě jde o post neplacený, v tom druhém se konkrétní obrysy ještě budou dolaďovat," popsala spolupráci Marie Benešová.

Ta se tak stane členkou poradního sboru, který by měl nahradit politický odbor, který existoval za prezidentské éry Václava Klause či už jeho předchůdce Václava Havla.

S ním totiž současné vedení na Hradě nepočítá. Kancléř Mynář místo něj chce expertní odbor, složený právě z externích poradců jako Benešová, v jehož čele by stál on sám. 

"Je to návrh pro pana prezidenta, který už jsem s ním částečně diskutoval, ale nemáme to politicky uzavřeno," upřesnil svoji vizi Mynář.

Agenda současného politického odboru by měla spadat přímo pod kancléře.

Kromě Marie Benešové a Vratislava Mynáře by v tomto poradním sboru měl usednout místopředseda SPOZ Martin Nejedlý, který je poradcem pro spolupráci s podnikateli, pro záležitosti ekonomické pak Jiří Rusnok a pro agendu zemědělství František Čuba.

Marie Benešová patří dlouhodobě mezi blízké přátele a spolupracovníky Miloše Zemana. Na březnovém sjezdu ČSSD neobhájila post ve stranickém vedení a přišla také o funkci ministryně spravedlnosti ve stínové vládě sociálních demokratů.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy