Lidovecký rebel Hovorka se vrátil, asistuje senátorce

Martina Machová Martina Machová
7. 2. 2011 11:53
Expert ex-parlamentní KDU-ČSL radí senátorce za Severočeši.cz Aleně Dernerové
Bývalý poslanec KUU-ČSL Ludvík Hovorka
Bývalý poslanec KUU-ČSL Ludvík Hovorka | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

Praha - Jeden z nejvýraznějších lidoveckých poslanců minulé sněmovny je zpět. Expert KDU-ČSL na zdravotnictví Ludvík Hovorka se vrátil do politiky jako senátorský asistent - nikoli ovšem lidoveckých senátorů.

Spolupracuje se severočeskou senátorkou Alenou Dernerovou (Severočeši.cz), kterou vynesl do horní komory parlamentu boj proti korupci ve zdravotnictví.

Lékařka z Mostu ověnčená i Cenou Františka Kriegla za statečnost totiž v politicky drsném prostředí Ústeckého kraje upozorňovala na předražené nákupy přístrojů pro Krajskou zdravotní, tedy akciovou společnost, jež sdružuje pět nemocnic hejtmanství. Tu ovládají dvě nejsilnější strany - ODS a ČSSD.

Sám Hovorka v minulosti rovněž upozorňoval na podivné praktiky ve zdravotnictví, včetně předražování nemocničních přístrojů.

"S panem Hovorkou pracuji dlouhodobě. Ještě když byl poslanec, dodávala jsem mu podklady, teď jsme se akorát vyměnili," komentovala spolupráci Dernerová. Svému asistentovi platí 17 tisíc korun, tedy polovinu obnosu, jež mají senátoři na asistenty vyčleněno.

"Ano, je to vlastně pokračování ve spolupráci. Pro paní senátorku pracuji na půl úvazek, jinak jsem se vrátil k původní profesi projektanta ve stavebnictví," řekl Aktuálně.cz. Ludvík Hovorka.

Hlas proti Julínkovi

V Senátu Aleně Dernerové pomáhá s legislativou.

Ludvík Hovorka se proslavil, když odmítl podpořit reformy veřejných financí Topolánkovy vlády a ostře vystoupil proti zdravotnické reformě někdejšího ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Vadily mu zejména poplatky ve zdravotnictví.

Lidovecký poslanecký klub na něj dokonce tlačil, aby hlasoval spolu s koalicí nebo ať složí mandát.

"Úspěch" ve volbách

Sami lidovci pak svého poslance dali před posledními parlamentními volbami až na čtvrté, nevolitelné místo zlínské kandidátky.

I přesto ovšem díky preferenčním hlasům přeskočil zlínskou lídryni a místopředsedkyni strany Michaelu Šojdrovou a KDU-ČSL ve Zlínském kraji získala 10 procent hlasů, tedy nejlepší výsledek v rámci celé republiky.

Na návrat do poslanecké sněmovny to ovšem nestačilo. Celkově totiž lidovci zůstali pod hranicí pěti procent, které jsou pro vstup strany do sněmovny potřebné.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy