Kuchtová radí kontroverznímu starostovi z ODS Jančíkovi

Kateřina Eliášová
29. 10. 2008 17:35
Neobávám se, že mě to poškodí, říká
"Martin Bursík dosáhl toho, že se zbavil svých nepříjemných protivníků v republikové radě, kteří jsou voleni sjezdem. Byl to nefér návrh," uvedla rozhořčeně Dana Kuchtová.
"Martin Bursík dosáhl toho, že se zbavil svých nepříjemných protivníků v republikové radě, kteří jsou voleni sjezdem. Byl to nefér návrh," uvedla rozhořčeně Dana Kuchtová. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Exministryně školství a bývalá 1. místopředsedkyně zelených Dana Kuchtová bude tři měsíce poradkyní kontroverzního smíchovského starosty z ODS Milana Jančíka.

Praha 5 o tom informovala na svých oficiálních stránkách, Aktuálně.cz to pak potvrdila i sama Kuchtová.

"Skřípe jim tam komunální politika, mají tam problémy v zastupitelstvu, i se zelenými. Měla bych teď pomoci s projekty v oblastech územní plán, sociální politika, školství nebo bezdomovectví," řekla Aktuáně.cz Kuchtová.

Uvedla, že nabídku dostala přímo od starosty Jančíka.

"Hlavní úlohu naší spolupráce vidím mezi projekty a granty, které lze realizovat v rámci ministerstev životního prostředí, školství a také v oblasti sociální. Jsem přesvědčen, že se paní Dana Kuchtová osvědčí jako velmi prospěšná poradkyně," uvedl na stránách radnice starosta Milan Jančík.

Kontroverzní starosta

Milana Jančíka sami členové ODS označují za kontroverzní osobu. Radnice, kterou vede, řešila problémy s neprůhlednými zakázkami na prodej bytů, policie tu vyšetřovala i podivný nákup pozemků Českých drah. Smíchovská ODS byla také v podezření, že kupovala tzv. černé duše.

Kuchtová uvedla, že se nebojí, že ji spojení s Jančíkem poškodí.

"Ve vládě jsem už seděla vedle ministra Římana. Měli jsme spoustu sporů v oblasti energetiky. Přesto mě ekologové nezavrhli. Neobávám se tedy ani toho, že mě poškodí spojení s Milanem Jančíkem," odůvodnila Kuchtová.

"Ostatně s ministrem Římanem jsem se například na eurofondech dohodla lépe než s naším předsedou," neodpustila si Kuchtová poznámku na Bursíka.

Kuchtová už neučí

Daně Kuchtové skončil úvazek na soukromé univerzitě, kde učila. Teď se živí právě poradenstvím a také tlumočením. Jančík ji jako poradkyni zaměstnal na tři měsíce.

"Vím, kdo je Jančík. Já se s ním nejdu shodnout na jeho politice. První, s kým budu komunikovat, budou naši zelení," uvedla Kuchtová.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Rada: Konsolidace veřejných financí si patrně vyžádá růst daní

Vláda by měla podle Národní rozpočtové rady připravit realistickou konsolidaci veřejných financí, která by měla být proti aktuálním plánům rozsáhlejší. Je patrné, že si to vyžádá významné zvýšení daní. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou ve čtvrtek Národní rozpočtová rada zveřejnila. Česku podle ní hrozí, že kvůli vývoji veřejných financí narazí na takzvanou dluhovou brzdu již v roce 2024. Ještě loni v listopadu rada předpokládala, že na dluhovou brzdu narazí veřejné finance až o rok později.

Dluhová brzda stanoví hranici, při jejímž překročení musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů. Stanovena je na úrovni 55 procent hrubého domácího produktu. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v únoru poslancům řekla, že veřejný dluh by měl ke konci letošního roku stoupnout na 45 procent HDP.

"Je zřejmé, že rozsah konsolidačního úsilí v letech 2022 až 2024 bude muset být vyšší než 0,5 procenta hrubého domácího produktu ročně. Zároveň je patrné, že tato konsolidace si vyžádá významné navýšení daňové zátěže, neboť dlouhodobější výpadek příjmů v rozsahu daňového balíčku není možné zcela pokrýt redukcí výdajů, pokud by tedy nemělo dojít k výrazné redukci výdajů v největších výdajových blocích, kterými jsou sociální zabezpečení, zdravotnictví a školství, což rada nepředpokládá," uvedla NRR.

Zdroj: ČTK
Další zprávy