Konec anonymních akcií? Poslanec ODS navrhuje výjimku

Jakub Novák
6. 2. 2013 20:00
Pavel Suchánek chce, aby se současné akcie na majitele nemusely měnit
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Poslanci ve druhém čtení schválili návrh zákona, který by mohl prakticky skoncovat s anonymními akciemi.

V případě jeho definitivního schválení by se od prvního ledna příštího roku měly veškeré anonymní akcie "na majitele" převést na transparentní akcie na jméno.

Veškerá snaha, která přípravě návrhu zákona předcházela, by však mohla přijít vniveč v případě, že by byl schválen návrh předsedy rozpočtového výboru Pavla Suchánka (ODS).

Podle jeho pozměňovacího návrhu by sice všechny nově vydané akcie měly být již na jméno, u těch současných by však jejich anonymitu chtěl zachovat.

"Listinné akcie na majitele platně vydané před účinností zákona nadále platně existují," stojí v jeho pozměňovacím návrhu.

Suchánek to zdůvodňuje zejména finanční náročností přeměny akcií na majitele na akcie na jméno. Připomeňme, že jde o politika, který před několika lety sháněl pro dopravní lobby letenky na golf do Dubaje a nikdy docela nevysvětlil, jak byla cesta financována. 

Odtajnit akcie? Příliš drahé

"Celkové náklady se odhadují na přibližně 390 milionů korun, další dvě varianty přeměny akcií na majitele budou tedy ještě nákladnější. To firmám s akciemi na majitele v době recese může ještě více přitížit," stojí v důvodové zprávě k jeho návrhu.

České firmy by tak podle něj byly znevýhodněny oproti svým polským a německým konkurentům, kteří "podobnou transformací projít nemusí".

Od svého návrhu si slibuje snížení administrativních nákladů a zachování konkurenceschopnosti českých akciových společností s akciemi na majitele ve srovnání s jejich konkurenty.

Ve sněmovně bez komentáře

Při načítání návrhu na plénu Poslanecké sněmovny se k němu však nijak blíže nevyjádřil.

Snad jediným opravdu kladným bodem jeho návrhu je související změna zákona o veřejných zakázkách, který umožňuje uplatnění stejného metru jak pro české, tak právě pro polské či německé firmy v případě, že by se chtěly v Česku ucházet o veřejnou zakázku.

Krůček vpřed

Podle původního vládního návrhu zákona by si firmy mohly anonymní akcie uchovat pouze v případě, že si je nechají "imobilizovat" - tedy, že je uloží u zákonem registrovaného správce a nadále s nimi neobchodují.

Na rozdíl od současného stavu se tak policie v případě potřeby dozví, komu vlastně akcie patří.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy