Mimořádná zpráva

Insider: Ministr Pospíšil už navrhl, jak odhalovat anonymní firmy

ČTK ČTK
6. 3. 2012 18:15
Firmy, které získají veřejné zakázky nad milion, by musely přiznat konečného vlastníka
Jak se mají firmy s anonymními vlastníky odhalit?
Jak se mají firmy s anonymními vlastníky odhalit? | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministerstvo spravedlnosti předložilo vládě návrh zákona o transparentnosti právnických osob, který určí, jak se mají firmy s anonymními vlastníky odhalit, aby mohly dosáhnout na veřejné zakázky. V úterý odpoledne o tom informoval Deník Insider. Zákon má zavést některá pravidla, podle nichž musí firmy zveřejnit své vlastníky, případně je prozradit policii.

Od 1. ledna 2014 by měly být zrušeny anonymní listinné akcie na doručitele, tedy na akcionáře, jenž je fyzicky vlastní. Deník poznamenává, že právě tento druh akcií umožňoval politikům i úředníkům vybírat dividendy od firem, kterým předtím přidělili veřejné zakázky.

Firmy si budou sice moci ponechat listinné akcie na doručitele i po tomto datu, budou je ale muset uložit u zákonem registrovaného správce. Pokud to některá firma neudělá, změní se její akcie ze zákona na akcie na jméno.

Firmy, které získají veřejné zakázky nad jeden milion korun, budou muset podle návrhu přiznat svého konečného vlastníka. Volnější verze podle deníku počítá s hranicí dva miliony korun. Dodavatel služeb pro stát a další veřejné instituce bude muset doložit majetkovou strukturu subdodavatelů, kteří ze zakázky získají víc než půl milionu, případně milion korun.

Vicepremiérce Karolíně Peake (VV) se však prý nelíbí, že by firmy nemusely dokazovat své vlastníky úředními dokumenty, ale pouze čestným prohlášením. V připomínkách k návrhu píše, že to nepovažuje za dostatečné, obzvlášť pokud není uvedení nepravdivých informací sankcionováno. Návrh podle deníku umožňuje jediný trest. Pokud zadavatel zjistí nepravdivé údaje, může od smlouvy odstoupit.

Povinnost přiznávat vlastníky by se také neměla vztahovat na banky, pojišťovny, investiční nebo penzijní fondy. Peake však podle deníku nevidí pro tyto výhody žádný důvod.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 46 minutami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy