Klíčová otázka služebního zákona: Kolik má brát úředník

Jan Němec Jan Němec
20. 2. 2014 18:54
Na platech už jednou služební zákon z roku 2002 ztroskotal.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jak vysoký plat má mít státní úředník? Tak zní otázka, kterou stávající vládní koalice začala řešit ve chvíli, kdy má co nejrychleji připravit nový zákon o státní službě (který se mimochodem rodí poněkud chaoticky a v porodních bolestech). Píše o tom ve svém čtvrtečním vydání internetový deník Insider.

Přitom na přelomu února a března by měl být na světě alespoň věcný záměr zákona, který by ale poslanci měli v definitivní podobě schvalovat někdy koncem dubna, přičemž už existuje verze navržená hnutím ANO, zatímco úplně jiná verze se rodí na půdě Úřadu vlády.

„Ještě nemají ani zákon, ale už řeší, kdo bude šéfem celé státní správy," kritizoval dění kolem služebního zákona člověk dobře obeznámený se stavem příprav v době, kdy deník Insider popisoval jména, která se v souvislosti s úvahami o kandidátech na post generálního ředitele státní správy vynořila.

A teď přišla na pořad dne diskuse právě o platech - na kterých už jednou služební zákon z roku 2002 (stále platný, ale stále neúčinný) ztroskotal: nebyly peníze na zvýšení platů státních zaměstnanců.

I nyní zní otázka podobně: Jak platy konstruovat tak, aby úředníci neprchali a zároveň aby na jejich platy měl stát dost peněz? A jak to vůbec zjistit?

Více o tom, podle jakých principů se mají platy úředníků konstruovat a jak budou placeni „strategičtí experti", čtěte v internetovém deníku Insider.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Vstupenky na Kosovo nakonec budou k dostání i na internetu

Vstupenky na zápas českých fotbalistů s Kosovem v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy nakonec budou k dispozici i přes internet. Fotbalová asociace ČR původně online prodej v rámci bezpečnostních opatření zrušila, dnes však umožnila rezervaci přes web.

Fanoušci si rezervované lístky poté buď vyzvednou těsně před zápasem v Plzni, nebo je dostanou poštou. Stejně jako při prodeji na pokladnách stadionu ve Štruncových sadech, kde se utkání 14. listopadu uskuteční a výhra reprezentaci zajistí místo na Euru, bude při rezervaci na webu www.vstupenkyfotbal.cz možné na jeden občanský průkaz pořídit pouze čtyři vstupenky.

před 29 minutami

Útok Afghánce na severu Rakouska má druhou oběť, zemřel zaměstnanec ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním podlehl pracovník místní ubytovny pro žadatele o azyl. V pátek to podle agentury APA oznámila policie. Za incidentem podle vyšetřovatelů stojí neúspěšný afghánský žadatel o azyl, který nejprve pobodal svého opatrovatele a poté při útěku zabil místního zemědělce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy