Klaus vetoval zákon o benefitech. Je prý nespravedlivý

Zpravodajská směna
22. 3. 2010 11:20
Zákon se tak vrátí do Poslanecké sněmovny
Prezident Klaus na snímku z půlky března 2010
Prezident Klaus na snímku z půlky března 2010 | Foto: Reuters

Praha - Zrušení vyššího zdanění zaměstnaneckých benefitů podle očekávání narazilo u prezidenta.

Václav Klaus dnes vetoval novelu zákona o dani z přidané hodnoty, kterou parlament zdanění snížil.

"Novela má podporu určité skupiny zaměstnanců i zaměstnavatelů, neboť jim má přidat z veřejných rozpočtů. Je však nespravedlivá, protože vede k tomu, že třetí osoby - daňoví poplatníci - připlácejí jedné skupině zaměstnanců na zaměstnanecké benefity domluvené výhradně mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem," stojí mimo jiné ve zdůvodnění prezidenta.

Podle Klause zdanění benefitů platilo v České republice už v období 1992-2004, a tehdy nikomu nevadilo.

Nižší zdanění by podle něj také znamenalo výpadek v příjmech státního rozpočtu, a to ve výši několika desítek milionů korun až jedné miliardy.

Klausovi vadila také rychlost, jakou novela parlamentem prošla. Zákon byl podle něj přijat evidentně pod tlakem odborářů. "Mezi předložením zákona a přehlasováním Senátu Poslaneckou sněmovnou uplynulo jen osm pracovních dnů. Evidentně šlo o zneužití institutu tzv. legislativní nouze," stojí v prezidentově zdůvodnění.

Novela teď poputuje zpět do Poslanecké sněmovny. Té stačí k přehlasování prezidenta nadpoloviční většina hlasů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy