Odbory si došláply na Duška. Nesmí jednat s politiky

Michal Štůsek Michal Štůsek
8. 3. 2010 14:40
Gustav Slamečka i České dráhy podají na předsedu odborů trestné oznámení pro pomluvu
Jaromír Dušek má od odborů zakázano mluvit s politiky
Jaromír Dušek má od odborů zakázano mluvit s politiky | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Výroky o homosexuálech stály Jaromíra Duška místo v odborářském vyjednávacím týmu, který jednal s politiky o zdanění benefitů. Koalice odborových svazů ho dnes ze skupiny vyjednavačů stáhla.

"Pan Dušek nebude jménem odborů jednat s politiky, dokud celou situaci nevysvětlí," řekl Aktuálně.cz místopředseda svazu odborářů služeb a dopravy Zdeněk Fojtík. Podle odborářů Duškův kontroverzní výrok ještě zkomplikoval jejich jednání s politiky.

Koalice odborových svazů na dnešní dopoledne svolala výjimečnou schůzi, kde měl Jaromír Dušek své výroky vysvětlit. Dušek ale nedorazil, podle svého vysvětlení totiž nedostal pozvánku. A své výroky odvolávat nehodlá, protože je prý řekl v žertu.

Ministr dopravy Gustav Slamečka už řekl, že na odboráře podá trestní oznámení po pomluvu. Stejně chce postupovat i vedení Českých drah.

Zdiskreditovaná osoba

Kontroverzní výroky hned o víkendu vyvolaly ostrou reakci politiků napříč stranami. Jaromíra Duška jednotně označili za homofoba a osobou, která se svým prohlášením vyřadila z politické diskuse. ČSSD požadovala omluvu, ODS i TOP09 označily odboráře za nedůvěryhodnou osobu pro jednání a Strana zelených dokonce zvažuje, že na Duška podá trestní oznámení. 

Extrémně pak Dušek popudil premiéra Jana Fischera. "Je to typ nejpodlejší a nejprimitivnější formy útoku na lidskou důstojnost, který ministerský předseda ostře odsuzuje. Svými výroky na adresu ministra dopravy, šéfa Českých drah a vedoucího Úřadu vlády se Jaromír Dušek v očích premiéra ze slušné společnosti sám vyřazuje," napsal v prohlášení vládní mluvčí Roman Prorok.

Generální ředitel Českých drah Petr Žaluda regoval také odmítavě: "Jménem svým i celého vedení Českých drah jsem nucen se důrazně ohradit proti opakovanému tvrzení pana Duška o nekompetentnosti managementu ČD, který je prý vybírán na základě sexuální orientace a již  prý údajně zašantročil osm miliard korun," píše v pondělním prohlášení, které získala média.

Podle Žaludy poškodil Jaromír Dušek dobrou pověst Českých drah a ty proti němu budou postupovat právní cestou.

Také ministr dopravy Gustáv Slamečka se na pondělním briefingu nechal slyšet, že na Jaromíra Duška podá trestní oznámení pro pomluvu jak ministerstva dopravy, tak i své osoby. Kdy k tomu dojde, v tuto chvíli přesně neví.

Komplot homosexuálů

Jaromír Dušek poskytl rozhovor Lidovým novinám, ve kterém označil řízení Českých drah jako komplot homosexuálů. Do svého prohlášení zahrnul i vedení ministerstva dopravy.

O vedení Českých drah hovořil následovně: "...homosexuál Žaluda (generální ředitel Českých drah, pozn. red.) drží s homosexuálem Slamečkou (ministr dopravy, pozn. red.), homosexuál Slamečka má vazby na homosexuála Nováka (šéf úřadu vlády a podle bulváru partner ministra Slamečky, pozn. red.)."

"A na ministerstvu dopravy je těch homosexuálů natahanejch tak dvacet a ve vedení drah tak třicet, a tihle lidé absolutně ovládají České dráhy," pokračoval ve stejném tónu. Odpověď pak uzavřel pokusem o vtip: "Můžu vám říct, že se tam bojím ohnout pro tužku na chodbě."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy