Klaus varuje: Soudcokracie ohrožuje demokracii nejvíce

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
7. 10. 2013 20:35
Nová kniha exprezidenta Klause rozebírá "příčiny současné společenské krize"
Někteří soudci a policisté mají ambice rušit vyhlášené volby...
Někteří soudci a policisté mají ambice rušit vyhlášené volby... | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Exprezident Václav Klaus ve své nové knize "Česká republika na rozcestí, Čas rozhodnutí", kterou napsal spolu s "kolektivem Institutu Václava Klause" a ve které rozebírá příčiny "dnešní krize" české společnosti, označuje za největší nebezpečí pro českou demokracii to, co nazývá soudcokracií.

Knihu vydal teď, krátce před předčasnými volbami do sněmovny.

"Soudcokracie, tj. rostoucí moc a skutečně nekontrolovatelná vláda nikomu neodpovědných osob a institucí především v justici a represivních složkách, je dnes vzhledem ke slabosti politických stran a apatii či naivitě široké veřejnosti hlavním nebezpečím demokratického vývoje," píše doslova Klaus.

Kromě samotných trestních soudů do problémů ale zahrnuje policii a státní zastupitelství, které "se vyvázaly z jakékoliv politické a vůbec veřejné kontroly a kriminalizací politiků propojenou s jejich řízenou mediální dehonestací se pokoušejí zásadně překreslit politickou scénu a de facto ovládnout zastrašenou exekutivu i legislativu".

S Klausem na knize spolupracovali např. bývalí hradní podřízení Ladislav Jakl či Jiří Weigl, Stanislava Janáčková, ekonom Dušan Tříska.

"Kárná řízení nepomohou"

Zároveň v závěru své nové knihy navrhuje Klaus řešení: úpravou zákonů posílit odpovědnost vlády i Parlamentu "za fungování represivních složek státu", konkrétní úpravy ale už nespecifikuje.

Z předchozího textu je nicméně zřejmé, že jedinou cestu vidí v opětovném snížení nezávislosti policie i státních zastupitelství. Podle něj totiž přecházejí z jednoho extrému ("podřízení stranickým orgánům" v době totality) do druhého ("totální nezávislosti, nepostižitelnosti, a tudíž neodpovědnosti").

Slova o "soudcokracii" nejsou ve slovníku Václava Klause nová, posun je v tom, že ji označuje za "hlavní" hrozbu demokracie a řadí ji mezi příčiny společenské krize. Právě neodůvodněným protahováním soudních řízení, které je čistě v rukou soudů, odůvodnil Václav Klaus svou kontroverzní lednovou amnestii.

"Pád Nečasovy vlády a následné události jsou toho jasným a varujícím příkladem," varuje Klaus.

Zákon o státních zástupcích pod stolem

O nezávislosti justice se nicméně začalo intenzivně mluvit i ve sněmovně právě po pádu Nečasova kabinetu a tzv. Nagygate, kdy po vzetí do vazby Nečasovy pravé ruky Jany Nagyové kvůli podezření ze zneužití vojenské zpravodajské služby slibovalo státní zastupitelství další zásahy pro vážnou trestnou činnost.

Poslanci tehdy měli probírat nový zákon o státním zastupitelství, který by naopak posílil nezávislost vyšetřovacích orgánů. Kvůli rozpuštění sněmovny ale návrh zákona spadl pod stůl.

 

 

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy