Praha - Kauza údajného sledování politiků ODS bezpečnostní agenturou ABL nepřestává jitřit vztahy mezi občanskými demokraty a Věcmi veřejnými.
Svůj pohled na případ v sobotu sice vysvětloval ministr dopravy a někdejší majitel ABL Vít Bárta (VV), svého koaličního partnera tím ale evidentně příliš neuspokojil.
Bárta tvrdí, že agentura objednávky ke sledování politiků nepřijímala a žádného z politiků nediskreditovala.
Premiér Petr Nečas (ODS) se hodlá v krátké době k případu vyjádřit. Nejprve si prý ale chce nové informace o kauze "zanalyzovat".
"Já si všechno zanalyzuji, protože chci vycházet z faktů, nikoliv z dojmů, a samozřejmě v relativně krátkém časovém horizontu se k celé věci vyjádřím," reagoval v pondělí Nečas na dotaz novinářů, co soudí o Bártově vysvětlení kauzy.
MfD zveřejnila poprvé informace o sledování politiků v Praze 11 loni v září. Nedávno napsala, že získala dokumenty, které to potvrzují. Podle MfD je možné, že si sledování politiků objednala sama radnice. Dokumenty list předal vyšetřovatelům.
Podle Bárty jsou dokumenty zveřejněné v MfD silně manipulovány.
Nepocházejí podle něj z ABL a detektiv Pavel Pertlíček, který podle listu sledování prováděl, nebyl zaměstnancem agentury. Spolupracoval s ní externě podobně jako řada jiných dodavatelů, měl ale k dispozici technické zázemí agentury včetně například elektronické pošty, vysvětlil Bárta.
Prvního místopředsedu Senátu Přemysla Sobotku (ODS) Bártovo vysvětlení nepřesvědčilo, stejně se o víkendu vyjádřili i sociální demokraté.
Paroubek chce hlavu Bárty nebo celé vlády
Pokud ministr Bárta neodstoupí z vládní funkce, měla by sociální demokracie vyvolat hlasování o nedůvěře kabinetu. V pondělí to ve svém tiskovém prohlášení uvedl poslanec a bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek.
Podle mluvčího ČSSD Martina Ayrera vedení strany nic takového neprojednalo ani nebude Paroubkův nápad komentovat.
Sociální demokraté už minulý týden vyzvali Bártu v souvislosti s kauzou ABL k odstoupení. Bárta to ale na sobotní tiskové konferenci odmítl.