Ten rozeslala nevládní organizace, která se zabývá sledováním korupce, 536 kandidátům v nadcházejících komunálních volbách. Soustředila se především na politiky, kteří kandidují v osmi největších krajských městech.
Z 536 oslovených kandidátu organizaci odpovědělo jen 208 lidí, tedy necelých 40 procent dotázaných.
Politici odpovídali na osm otázek. Například: Co považujete ve správě vašeho města za největší korupční riziko? Nebo: Podpoříte zveřejnění soupisu veškerých obecních bytů, jakož i seznamu občanů, kterým byly v posledních čtyřech letech tyto byty pronajaty nebo prodány?
"V odpovědích je zarážející, jak rozdílně hodnotí situaci na radnicích zástupci vládnoucích koalic oproti představitelům opozice," říká jeden z autorů projektu David Ondráček. "Primátoři a radní většinou nepociťují potřebu sebereflexe, své působení považují za sérii úspěchů a problém korupce bagatelizují."
Z analýzy odpovědí kandidátů nicméně vyplývá, že naprostá většina z nich je pro, aby se zaváděla preventivní protikorupční opatření, aby bylo možné korupční jednání pečlivěji prověřováno a přísněji se trestalo.
Celou zprávu Transparency International najdete ZDE.
Ať jim ruka upadne
Upřímnost komunálních politiků však relativizuje fakt, že v některých případech nepsali odpovědi sami, ale jejich stranické sekretariáty.
Podle autorů zprávy Transparency International také většina kandidátů odpověděla mechanicky a bez fantazie.
Někteří kandidáti navíc dotazníky nebrali moc vážně. Svědčí o tom odpovědi typu "Koho uplácet napadne, ať mu ruka upadne," nebo "Nečestním radním narostou oslí uši."
Zároveň výzkum ukázal, že je obtížné dostat se s některými kandidáty do kontaktu a také více či méně skrývanou aroganci a nechuť některých komunálních politiků na takové otázky odpovídat, píše se ve zprávě Transparency International.
Nejméně komunálních politiků odpovědělo v Olomouci, Zlíně a Ostravě.