České zdravotnictví? Prolezlé korupcí

Zdeněk Mihalco
10. 10. 2006 12:20
Praha - V českém zdravotnictví je běžné uplácení lékařů pro urychlení operace. Tvrdí to nevládní organizace Transparency International.

"Toky peněz v českém zdravotnictví jsou neprůhledné a tato neprůhlednost zvyšuje nebezpečí korupce," uvedla dnes ředitelka české pobočky Transparency International Adriana Krnáčová. "Systém je přeregulovaný a vyskytují se časté střety zájmů."

Neprůhlednost se navíc - v některých oblastech zdravotnictví - zhoršuje. "Když to řeknu lidově, v systému je prostě strašný bordel," řekla.

Ztráty? Možná až 20 miliard

To, jak český systém zdravotnictví funguje, zkoumal tým expertů - ekonomů i lékařů. Výsledky jsou podle nich varovné. "Nelze zatím přesně odhadnout, kolik se - kvůli netransparentnosti systému - ztratí ve zdravotnictví peněz," řekla Krnáčová. Tyto údaje by organizace měla zveřejnit do konce roku.

Jeden z členů týmu Vladimír Kothera ze zdravotní pojišťovny Metal-Aliance odhaduje částku, která se ve zdravotnictví ztratí, až na 20 miliard ročně, což je desetina celkové sumy, jež jde na zdravotnictví.

Podle Kothery nejde jen o problém korupce, ale celkově nekvalitní nastavení systému.

Ze zprávy organizace například vyplývá, že počet nemocničních lůžek na obyvatele je v Česku nejvyšší v Evropské unii. Například Španělsko převyšujeme téměř trojnásobně.

Na 100 tisíc obyvatel v Česku připadá více než tisíc nemocničních lůžek.

Nic není zadarmo

Neprůhledné je podle organizace i rozdělování investic, nejasné jsou také smluvní vztahy mezi pojišťovnami. Ke korupčímu prostředí přispívají i vyhlášky ministerstva, naposledy kritizovaná úhradová vyhláška.

Ekonom Miroslav Zámečník, který spolupracoval na projektu Transparency International, se pozastavuje nad neprůhledností v tvorbě cen léků.

"Pacienti si stále neuvědomují, že zdravotnictví není zadarmo," připomněla Krnáčová důvod, proč se pacienti málo zajímají o kvalitu zdravotnických služeb.

Co lze zlepšit?

Konkrétní doporučení na zlepšení situace organizace zatím nesdělila.

Na základě analýz získaných údajů  však chtějí odborníci v budoucnu navhrnout řešení problémů. "Bohužel v současné době nemáme s kým komunikovat. Vláda prakticky neexistuje," stěžuje si Krnáčová.

Doporučení se budou opírat o analýzy fungujících systémů zdravotnictví v zahraničí.

Je káva úplatek?

Balíček kávy nebo lahev alkoholu. Čeští pacienti běžně své lékaře za kvalitní práci odměňují dárečky. Podle Krnáčové se v tomto případě nejedná o úplatek. Odborníci se však shodli, že je tato zvyklost příznakem špatně fungujícího systému.

V zahraničí něco takového není běžné.

Mezi úplatky lze naopak zařadit finanční nebo jiný dar lékaři, za který je pacientovi poskytnuta kvalitnější péče, například je za odměnu dříve operován. 

Podle Transparency International je tento postup v Česku obvyklý.

 

Právě se děje

Další zprávy