Za lidovce bude dál vyjednávat duo Jan Kasal - Ludmila Müllerová. Ta nahradila předsedu lidoveckých senátorů Adolfa Jílka, který se dnes funkce vyjednavače vzdal a rezignoval také na post předsedy senátorského klubu. Vyvodil tak odpovědnost z toho, že nezastavil Kalouska ve vyjednávání s ČSSD.
Třetího člena vyjednávacího týmu doplní lidovci v pondělí, kdy konference zvolí tři chybějící místopředsedy strany. Mezi prvními ohlásil dnes kandidaturu na tento post senátor a předseda regionální organizace ve Zlínském kraji Jiří Stodůlka.
Miroslav Kalousek ustoupil revoltě širšího vedení strany i z toho důvodu, že zároveň s rezignací mohl předat odpovědnost. Bouřící se členové si teprve uvědomují, s jakým rizikem se budou muset potýkat.
Naznačil to Kalousek v rozhovoru pro Česká média: "Můj model, jak známo, nevyšel a já nehodlám do stranických dějin vstoupit jako hrobař naší strany," vysvětlil svůj odchod z funkce.
Infobox
ZTRÁTY LIDOVCŮ V LETECH 1998-2006
Největší ztráty - Východní Čechy
- Ústí n. O. 5,95
- Rychnov n. K. 5,17
- Jičín 4,49
- Náchod 4,38
- Chrudim 3,63
- Trutnov 3,44
- Semily 3,18
- Pardubice 3,17
- Hradec Králové 2,89
- Havlíčkův Brod 2,77
- Svitavy 2,57
Vážné ztráty - Střední a západní Čechy
- Klatovy 3,01
- Benešov 3,00
- Příbram 2,97
- Domažlice 2,95
- Plzeň-jih 2,76
- Kutná Hora 2,30
- Plzeň-sever 2,05
- Plzeň-město 1,29
Malé ztráty - Jižní Čechy
- Pelhřimov 2,36
- Jindřichův Hradec 2,25
- České Budějovice 1,43
- Písek 1,42
- Prachatice 1,36
- Strakonice 1,13
- Tábor 0,73
- Český Krumlov 0,04
Průměrné ztráty Morava
- Třebíč 2,70
- Blansko 2,44
- Vyškov 2,20
- Uherské Hradiště 2,07
- Brno-venkov 2,00
- Prostějov 1,96
- Vsetín 1,93
- Frýdek-Místek 1,91
- Hodonín 1,85
- Šumperk 1,72
- Nový Jičín 1,71
- Opava 1,64
- Kroměříž 1,63
- Zlín 1,62
- Žďár n.S. 1,55
- Znojmo 1,47
- Přerov 1,43
- Olomouc 1,39
- Jihlava 1,33
- Jeseník 1,11
- Brno-město 1,06
- Břeclav 0,68
Rozdíl výsledku ve volbách 1998 a 2006.
Uvedeny jsou okresy, kde měla KDU-ČSL v roce 2006 alespoň pět procent hlasů.
Zdroj: www.volby.cz
Rok, kdy lidovci ztratili venkov
Lidovci ztratili oproti volbám před osmi lety 1,78 procenta hlasů. Získali tedy 7,22 procent, a pokud by pád pokračoval, mohou už ve volbách za dalších osm let zoufale bojovat o překročení pětiprocentní hranice na vstup do sněmovny.
Svědčí o tom podrobnější pohled na volební výsledky v krajích. KDU-ČSL za osm let ztratila nejvíce ve východních Čechách. Roli mohlo sehrát to, že šlo o volební obvod tehdejšího předsedy Josefa Luxe. Nepřímo to potvrzuje fakt, že nejmenší ztráty měli letos lidovci v jižních Čechách, kde kandidoval Luxův nástupce Kalousek.
Čísla však ukazují z pohledu lidovců něco horšího. Významně ztráceli v regionech na okrajích svého tradičního volebního prostoru. Kromě východních Čech propadli i na Plzeňsku.
Vůbec největší ztráty pak zaznamenali u tradičních venkovských voličů v Brně, Olomouci, Plzni, Hradci Králové či Pardubicích, ztratili méně než na Třebíčsku, Vyškovsku, Klatovsku, Náchodsku nebo Rychnovsku.
Jednou větou: v boji o městské voliče lidovci nedokáží efektivně vzdorovat malým liberálním stranám, zároveň ale ztrácejí na konzervativním venkově.
Zabránil jsem nejhoršímu
Domluva sociálních a občanských demokratů o volební reformě by mohla definitivní pád urychlit. Dokonce i nejmírnější Paroubkův návrh na zvýšení počtu volebních krajů na dvacet by propustil do sněmovny jen několik lidoveckých poslanců z jižní Moravy.
|
Expředseda Kalousek byl přesvědčen, že nová smlouva o spolupráci ODS a ČSSD by k takovému výsledku vedla. "To jediné, co jsem při svém odchodu mohl udělat, bylo tu smlouvu rozbít. Myslím, že se mi to podařilo," zdůraznil význam svého kroku.
Kalousek si skutečně mohl být vědom, že domluva s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem bude pro něho sebevražedná. Lidovci dnes mají 13 poslanců, ovšem 83 členů strany zasedá v devíti krajských zastupitelstvech, kde KDU-ČSL patří do krajské koalice. S výjimkou Jihomoravského kraje a Vysočiny je přitom může ODS v koalici vyměnit za menší pravicové strany, anebo za ČSSD.
Politici z krajských zastupitelstev a kandidáti na radnice, kde také bývá tradičním partnerem ODS, měli dost důvodů udržovat s nejsilnější pravicovou stranou dobré vztahy.
Návrat čtyřkoalice?
Přechodné vedení strany chtějí lidovci zvolit již za týden, definitivní převrat dokončí na brněnském sjezdu 9. prosince.
Otázku, jestli budou mít blíže k ODS, anebo k ČSSD, zatím odmítají. "Teď je právě čas vrátit se k základům a opřít se o názory Josefa Luxe. Musíme v rámci trojúhelníku vytvořit protiváhu právě těmto dvěma stranám," naznačil v ČT jihomoravský hejtman Stanislav Juránek, o kterém se mluví jako o hlavním kandidátovi na nového předsedu strany.
Zůstávají tak stále dvě možnosti: obnovit spolu s menšími liberálními stranami čtyřkoalici z let 1998-2002, anebo konzervativním programem znovu získat tradiční voliče na jihu Moravy a východě Čech.
Další lídři na řadě
K pádu Kalouska přispěly blížící se volby na radnicích a do Senátu. Kandidáti nechtěli v kampani hájit spolupráci s komunisty.
Podzimní volby ovlivňují také chování ostatních stran při sestavování vlády. Vyjednavač ODS Mirek Topolánek nemůže jednat s Jiřím Paroubkem ani s komunisty, aby také on nemusel čelit kritice komunálních politiků, kteří potřebují obhájit většinu primátorských míst a deset křesel v Senátu.
Sociální demokraté nemají teoreticky co ztratit. Obhajují jen jedno místo v Senátu a z velkých radnic jen Ostravu a Olomouc. Přesto může komunální neúspěch Paroubka ohrozit ve chvíli, kdy straníkům nenabídne ani žádná místa ve vládě.