Hybášková viní lidi blízké ODS z korupce

Petr Holub, Sabina Slonková
17. 10. 2006 18:00
Praha - Lidé z vedení SNK-Evropských demokratů obvinili spolupracovníky politiků z Občanské demokratické strany, že si řekli o třímilionový úplatek.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Tři dny před začátkem klíčových voleb do třetiny Senátu a do obcí přišla jedna z kandidujících stran s vážným obviněním z korupce.

SNK - Evropští demokraté, kteří se už dlouhou dobu přetahují se státem o vyplacení patnáctimilionového příspěvku za komunální volby v roce 2002, vydali prohlášení, že žádost o vydání těchto peněz berou zpět.

Důvodem je údajný třímilionový úplatek.

Peníze za peníze

Podle písemného prohlášení místopředsedy SNK-ED Stanislava Polčáka si o něj řekli emisaři Vlastimila Tlustého (ODS) výměnou za to, že SNK-ED konečně peníze za volby dostanou. Předsedkyně strany Jana Hybášková šla v rozhovoru pro Aktuálně.cz ještě dál a uvedla, že podle tlumočené nabídky měly být peníze určeny přímo pro dva ministry ODS.

Občanská demokratická strana jakoukoli korupci i účast svých lidí v případu odmítá. Nyní připravuje stanovisko, které hodlá v nejbližších minutách zveřejnit.

Na prohlášení už reagoval písemným prohlášením ministr financí Vlastimil Tlustý. "Já osobně považuji toto obvinění z korupce za vykonstruovanou provokaci s cílem poškodit mou osobu," uvedl Tlustý. Vyzval zástupce SNK ED, aby policii i veřejnosti sdělili jména konkrétních lidí a další údaje nezbytné pro vyšetřování.

Podle Tlustého se žádná naznačovaná jednání o příspěvku za volby pro SNK-ED nekonala. "Nikoho jsem nepověřil, protože celá záležitosti je v rukou soudů a právníků. Nikdy jsem také nepřislíbil, že bude této  žádosti vyhověno, ale nechal jsem celou věc přezkoumat," uvedl Tlustý.

"Měla to být provize pro dva ministry ODS a jednoho poslance za stejnou stranu," sdělila Aktuálně.cz předsedkyně strany Jana Hybášková.

Jména politiků ale nezveřejnila, pouze uvedla, že je sdělí zítra na plánovaném výslechu. Stejně tak strana nezveřejnila, zda má nějaké důkazy pro své obvinění. Jisté je jen to, že nemají žádný písemný dokument.

Česká televize ve své hlavní zpravodajské relaci uvedla, že uplácenými ministry měli být Tlustý a šéf resortu spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Oba to důrazně popřeli.

Hybášková: Nechceme nikomu škodit

Hybášková tvrdí, že úplatek měl být zamaskovaný jako vyúčtování fiktivní práce pro SNK-ED v předvolební kampani.

Strana odmítá, že by s obviněním přišla právě kvůli nadcházejícím volbám. "S volbami to rozhodně nesouvisí, nejsme vedeni snahou někoho poškodit. Například před volbami v červnu jsem podávala žalobu na Bohuslava Sobotku, který zadržoval peníze pro naši stranu," dodala Hybášková.

Místopředseda strany Polčák doplnil, že strana týden zvažovala, co s případem podnikne. "Jsme sice v tíživé finanční situaci, ale nakonec jsme se rozhodli vše oznámit státnímu zastupitelství, i proti, aby bylo jasné, že s touto korupční nabídkou nemáme nic společného," řekl Polčák.

Nejvyšší správní soud před časem rozhodl, že ministerstvo financí porušuje zákon, pokud příspěvek za volby zadržuje.

Narozdíl od svého předchůdce Bohuslava Sobotky současný ministr financí Tlustý dal nedávno najevo, že peníze vyplatí.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Microsoft chce expandovat do vesmíru, uzavře partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX, chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká softwarová společnost o tom v úterý informovala na svém blogu.

Jmenované partnerství společnosti Microsoft umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose, napsala agentura Reuters.

Společnost SpaceX je známá pro své znovupoužitelné vesmírné rakety a kabiny pro astronauty. Na oběžné dráze má nyní společnost založená Elonem Muskem přes 800 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. Musk doufá, že síť bude generovat zisk pro jeho další, meziplanetární cíle.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Olympijský vítěz Krpálek kvůli covidu přijde o turnaj v Budapešti

Olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek měl před odjezdem na turnaj v Budapešti pozitivní test na koronavirus. Informoval o tom na svém facebookovém profilu. O první podnik kategorie Grand Slam po osmiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií tak přijde.

Podobně jako při jiných mezinárodních sportovních akcích této doby jsou testy před startem povinné. Krpálek neprošel. "Testy před odjezdem u mě bohužel prokázaly že jsem pozitivní na covid," uvedl. Bylo mu to líto. "Tak moc jsem se těšil na své první závody, které mají být tento víkend v Budapešti," posteskl si.

Minulý týden se vzhledem k uzavřeným vnitřním sportovištím v Česku vydal na kemp do Polska do Zakopaného. Formu ale nebude teď moci prodat, protože kvůli nákaze musí do izolace. "Řídím se pokyny lékařů, abych byl fit na listopadové mistrovství Evropy v Praze," doplnil.

Evropský šampionát by se měl v Praze uskutečnit od 19. do 21. listopadu. Pořadatelé navzdory aktuální dramatické epidemiologické situaci v Česku v jeho konání doufají. "Zatím všechny naše přípravy pokračují tak, že se mistrovství Evropy v Praze uskuteční," uvedl v pondělí pro web iSport.cz předseda Českého svazu juda Jiří Dolejš.

V Budapešti by se při Krpálkově absenci mělo představit sedm českých reprezentantů, šest mužů a Renata Zachová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Běloruské úřady zakročily proti kanálu Nexta, který informuje o protestech. Zařadily je na seznam extremistů

Běloruský soud rozhodl o zařazení informačního kanálu NEXTA-Live na sociální síti Telegram i jeho loga na seznam extremistických materiálů, informuje dnes agentura Belta s odvoláním na nejvyšší soud. Kanál, který na platformě Telegram podle agentury AFP sledují dva miliony lidí, vešel v poslední době do podvědomí především jako jeden z hlavních zdrojů informací o protirežimních protestech, které v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy