Hybášková viní lidi blízké ODS z korupce

Petr Holub, Sabina Slonková
17. 10. 2006 18:00
Praha - Lidé z vedení SNK-Evropských demokratů obvinili spolupracovníky politiků z Občanské demokratické strany, že si řekli o třímilionový úplatek.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Tři dny před začátkem klíčových voleb do třetiny Senátu a do obcí přišla jedna z kandidujících stran s vážným obviněním z korupce.

SNK - Evropští demokraté, kteří se už dlouhou dobu přetahují se státem o vyplacení patnáctimilionového příspěvku za komunální volby v roce 2002, vydali prohlášení, že žádost o vydání těchto peněz berou zpět.

Důvodem je údajný třímilionový úplatek.

Peníze za peníze

Podle písemného prohlášení místopředsedy SNK-ED Stanislava Polčáka si o něj řekli emisaři Vlastimila Tlustého (ODS) výměnou za to, že SNK-ED konečně peníze za volby dostanou. Předsedkyně strany Jana Hybášková šla v rozhovoru pro Aktuálně.cz ještě dál a uvedla, že podle tlumočené nabídky měly být peníze určeny přímo pro dva ministry ODS.

Občanská demokratická strana jakoukoli korupci i účast svých lidí v případu odmítá. Nyní připravuje stanovisko, které hodlá v nejbližších minutách zveřejnit.

Na prohlášení už reagoval písemným prohlášením ministr financí Vlastimil Tlustý. "Já osobně považuji toto obvinění z korupce za vykonstruovanou provokaci s cílem poškodit mou osobu," uvedl Tlustý. Vyzval zástupce SNK ED, aby policii i veřejnosti sdělili jména konkrétních lidí a další údaje nezbytné pro vyšetřování.

Podle Tlustého se žádná naznačovaná jednání o příspěvku za volby pro SNK-ED nekonala. "Nikoho jsem nepověřil, protože celá záležitosti je v rukou soudů a právníků. Nikdy jsem také nepřislíbil, že bude této  žádosti vyhověno, ale nechal jsem celou věc přezkoumat," uvedl Tlustý.

"Měla to být provize pro dva ministry ODS a jednoho poslance za stejnou stranu," sdělila Aktuálně.cz předsedkyně strany Jana Hybášková.

Jména politiků ale nezveřejnila, pouze uvedla, že je sdělí zítra na plánovaném výslechu. Stejně tak strana nezveřejnila, zda má nějaké důkazy pro své obvinění. Jisté je jen to, že nemají žádný písemný dokument.

Česká televize ve své hlavní zpravodajské relaci uvedla, že uplácenými ministry měli být Tlustý a šéf resortu spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Oba to důrazně popřeli.

Hybášková: Nechceme nikomu škodit

Hybášková tvrdí, že úplatek měl být zamaskovaný jako vyúčtování fiktivní práce pro SNK-ED v předvolební kampani.

Strana odmítá, že by s obviněním přišla právě kvůli nadcházejícím volbám. "S volbami to rozhodně nesouvisí, nejsme vedeni snahou někoho poškodit. Například před volbami v červnu jsem podávala žalobu na Bohuslava Sobotku, který zadržoval peníze pro naši stranu," dodala Hybášková.

Místopředseda strany Polčák doplnil, že strana týden zvažovala, co s případem podnikne. "Jsme sice v tíživé finanční situaci, ale nakonec jsme se rozhodli vše oznámit státnímu zastupitelství, i proti, aby bylo jasné, že s touto korupční nabídkou nemáme nic společného," řekl Polčák.

Nejvyšší správní soud před časem rozhodl, že ministerstvo financí porušuje zákon, pokud příspěvek za volby zadržuje.

Narozdíl od svého předchůdce Bohuslava Sobotky současný ministr financí Tlustý dal nedávno najevo, že peníze vyplatí.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 52 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy