Ministerstvo ve volbách poškodilo SNK ED

Tomáš Fránek
4. 7. 2006 16:00
Brno - Ministerstvo financí vážně poškodilo v předvolební kampani SNK -Evropské demokraty. Straně stále odmítá vyplatit peníze za komunální volby.

Zákon byl podle Nejvyššího správního soudu při volbách porušen celkem ve čtyřech případech. Podle předsedy soudu Josefa Baxy ale ani v jednom případě nebylo porušení zákona důvodem pro prohlášení neplatnosti voleb.

Nejzávažnější porušení zákona soud zjistil v případě SNK - Evropských demokratů. Ministerstvo financí totiž zadržuje už od roku 2002 skoro 14 milionů korun za příspěvky, které měla dostat za zvolení svých pražských zastupitelů v roce.

Ministerstvo odmítlo peníze vyplatit s argumentem, že zákon hovoří jen o příspěvku stranám, hnutím a jejich koalicím. Strana před čtyřmi lety ale kandidovala jako sdružení.

SNK ED
SNK ED | Foto: SNK ED

"Přestože byl v daném případě porušen zákon, s ohledem na konečné výsledky nelze předpokládat, že by strana překročila pět procent hlasů," uvedl předseda volebního senátu Vojtěch Šimíček. Strana získala ve volbách dvě procenta hlasů a podle Šimíčka v případě, že by mohla využít peníze v kampani, mohla by být ještě úspěšnější a získat víc hlasů.

Šimíček odmítl spekulovat, jak by soud rozhodl, kdyby se strana ve volbách přiblížila k pětiprocentní hranici.

Ministerstvo financí vedeném sociálním demokratem Bohuslavem Sobotkou ale soudci tvrdě kritizovali. "Postoj ministerstva financí je pro nás nepochopitelný," uvedl Šimíček.

Sobotka stížnost odmítl

Evropští demokraté dnes oznámili, že v případu nevyplacených peněz neuspěli s další stížností - na ministerstvu financí.

"Ministr Bohuslav Sobotka zamítl stížnost SNK ED ve věci nevyplacení zadržovaných příspěvků za mandáty vzešlé z voleb v hlavním městě Praze v roce 2002. Svým rozhodnutím ministr financí pohrdá právními názory Městského soudu v Praze, Nejvyššího správního soudu a Ústavního soudu," stojí v dnešním prohlášení strany.

Česká televize nepochybila

Ve dvou případech volební komise nepřičetly preferenční hlasy, a to ve Znojmě a Českém Těšíně. Třetí porušení zákona soud zjistil při volbách v psychiatrické léčebně v Dobřanech, kdy jeden z lidí, který byl v léčebně, volit nemohl.

Soud také zamítl stížnosti politických stran na prostor v médiích. Malé strany podle strany Nezávislí poškodila veřejnoprávní Česká televize, když jim nedala dostatečný prostor v předvolebních diskusních pořadech. Upřednostňovala prý velké strany, které byly favority průzkumů veřejného mínění.

Podobnou stížnost podali také Nezávislí demokraté v čele s Vladimírem Železným. "Nedošlo k protiprávnímu postupu ze strana České televize," uvedla soudkyně Miluše Došková. "Roli médií nelze přeceňovat, lidé jsou jimi obklopeni neustále a musí činit v této masáži všechna rozhodnutí," uvedl předseda soudu Baxa.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Koronavirus odsouvá zrušení střídání zimního a letního času, zřejmě na dlouho

Koronavirová krize odsouvá možné zrušení pravidelného střídání času, zřejmě na dlouhou dobu. Evropská komise původně navrhovala zrušení střídání času na letošní nebo příští rok, v současnosti se však o věci nejedná a je otázkou, zda se s ohledem na současnou krizi a její dopady téma na jednací stůl vůbec vrátí. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. V noci na neděli 25. října se hodinové ručičky ve 03:00 posunou o hodinu zpět.

Evropská komise v roce 2018 navrhla zrušení střídání času, ponechala však na členských státech, aby se dohodly na tom, který čas bude zaveden celoročně. Česká vláda předloni podpořila zavedení zimního, tedy standardního středoevropského astronomického času. Návrh komise ovšem ještě musí schválit unijní Rada a Evropský parlament, do té doby se nic nemění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy