Ministerstvo ve volbách poškodilo SNK ED

Tomáš Fránek
4. 7. 2006 16:00
Brno - Ministerstvo financí vážně poškodilo v předvolební kampani SNK -Evropské demokraty. Straně stále odmítá vyplatit peníze za komunální volby.

Zákon byl podle Nejvyššího správního soudu při volbách porušen celkem ve čtyřech případech. Podle předsedy soudu Josefa Baxy ale ani v jednom případě nebylo porušení zákona důvodem pro prohlášení neplatnosti voleb.

Nejzávažnější porušení zákona soud zjistil v případě SNK - Evropských demokratů. Ministerstvo financí totiž zadržuje už od roku 2002 skoro 14 milionů korun za příspěvky, které měla dostat za zvolení svých pražských zastupitelů v roce.

Ministerstvo odmítlo peníze vyplatit s argumentem, že zákon hovoří jen o příspěvku stranám, hnutím a jejich koalicím. Strana před čtyřmi lety ale kandidovala jako sdružení.

SNK ED
SNK ED | Foto: SNK ED

"Přestože byl v daném případě porušen zákon, s ohledem na konečné výsledky nelze předpokládat, že by strana překročila pět procent hlasů," uvedl předseda volebního senátu Vojtěch Šimíček. Strana získala ve volbách dvě procenta hlasů a podle Šimíčka v případě, že by mohla využít peníze v kampani, mohla by být ještě úspěšnější a získat víc hlasů.

Šimíček odmítl spekulovat, jak by soud rozhodl, kdyby se strana ve volbách přiblížila k pětiprocentní hranici.

Ministerstvo financí vedeném sociálním demokratem Bohuslavem Sobotkou ale soudci tvrdě kritizovali. "Postoj ministerstva financí je pro nás nepochopitelný," uvedl Šimíček.

Sobotka stížnost odmítl

Evropští demokraté dnes oznámili, že v případu nevyplacených peněz neuspěli s další stížností - na ministerstvu financí.

"Ministr Bohuslav Sobotka zamítl stížnost SNK ED ve věci nevyplacení zadržovaných příspěvků za mandáty vzešlé z voleb v hlavním městě Praze v roce 2002. Svým rozhodnutím ministr financí pohrdá právními názory Městského soudu v Praze, Nejvyššího správního soudu a Ústavního soudu," stojí v dnešním prohlášení strany.

Česká televize nepochybila

Ve dvou případech volební komise nepřičetly preferenční hlasy, a to ve Znojmě a Českém Těšíně. Třetí porušení zákona soud zjistil při volbách v psychiatrické léčebně v Dobřanech, kdy jeden z lidí, který byl v léčebně, volit nemohl.

Soud také zamítl stížnosti politických stran na prostor v médiích. Malé strany podle strany Nezávislí poškodila veřejnoprávní Česká televize, když jim nedala dostatečný prostor v předvolebních diskusních pořadech. Upřednostňovala prý velké strany, které byly favority průzkumů veřejného mínění.

Podobnou stížnost podali také Nezávislí demokraté v čele s Vladimírem Železným. "Nedošlo k protiprávnímu postupu ze strana České televize," uvedla soudkyně Miluše Došková. "Roli médií nelze přeceňovat, lidé jsou jimi obklopeni neustále a musí činit v této masáži všechna rozhodnutí," uvedl předseda soudu Baxa.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy