Huml předběhl Peake ve změně partaje a vstoupil do ČSSD

Martina Machová Martina Machová
20. 4. 2012 19:37
Po přestupu do poslaneckého klubu ČSSD se stal i straníkem
Stanislav Huml.
Stanislav Huml. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V době, kdy chce Karolína Peake zlegitimizovat skupinu odcházejících poslanců Věcí veřejných a Jiří Paroubek postupně vtahuje Jaroslava Škárku do levicového Lva21, proběhl v tichosti první politický přestup tohoto roku.

Bývalý předlistopadový komunista a později poslanec za VV Stanislav Huml vstoupil do sociální demokracie. Deníku Aktuálně.cz to potvrdil s tím, že stranickou legitimaci v místní organizaci v Brandýsu nad Labem získal už v lednu.

Veřejně se ale nepochlubil. "Není to pro mě tak zásadní informace. Se sociální demokracií jsem již spolupracoval," vysvětloval, proč svůj vstup do nejsilnější opoziční strany oficiálně neoznámil.

Huml s ČSSD spolupracoval od léta loňského roku, kdy se jako host pravidelně účastnil jednání poslaneckého klubu socialistů. O vstup k socialistům pak požádal v polovině ledna.

Huml patřil do první skupiny "odpadlíků" z VV, kteří veřejně kritizovali poměry uvnitř nejmenší vládní strany. Když došlo na střet mezi neformálním šéfem VV Vítem Bártou a Kristýnou Kočí, postavil se na stranu někdejší předsedkyně poslaneckého klubu a Bártovi vypověděl poslušnost.

Z celé trojice první skupiny odpadlíků pak vyšel nejlépe. Na rozdíl od Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí o něm soudce Jan Šott během procesu úplatkářství uvnitř VV řekl, že jeho výpověď je přesvědčivá a věrohodná.

Navíc Bártova nabídka Humlovi, že mu zajistí zakázky pro jeho nahrávací studio jako náplast za snížení poslaneckého platu, se pak stala jedním z podpůrných důkazů pro dokázání Bártovy viny.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 5 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy