Hejtmani chtějí jednat s premiérem o dotacích z EU

ČTK ČTK
18. 1. 2013 14:13
Jednání by se měla týkat přerozdělení dosud nevyčerpaných vládních dotací
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Židlochovice (u Brna) - Hejtmani sdružení v Asociaci krajů ČR chtějí dál jednat s premiérem Petrem Nečasem o přerozdělení nevyčerpaných vládních dotací z Evropské unie.

Po páteční schůzce s ministrem pro místní rozvoj Kamilem Jankovským to řekl předseda asociace Michal Hašek (ČSSD). Peníze v řádech stamilionů až miliard by podle něj měly jít výhradně do dopravy a dopravní infrastruktury.

S Jankovským hejtmani k dohodě nedospěli. Schůzka s premiérem by se podle Haška měla konat nejpozději na začátku února.

"Jednání jsme přerušili. V první části jsme se navzájem informovali o stavu čerpání fondů z EU," řekl Jankovský. Podle něj se na schůzce hovořilo také o rizicích, která by takzvaná realokace peněz znamenala.

Mluvčí ministerstva Jana Jabůrková už dříve uvedla, že by přesun byl obtížný a mohl by zatížit státní rozpočet.

Podle Haška je však zbytečné, aby se do Bruselu vracelo "byť jen jediné euro". "Jako předseda Asociace krajů požádám premiéra Petra Nečase o svolání společné schůzky s ministry," uvedl Hašek.

"Nyní jsme nabídli pomocnou ruku prostřednictvím pana ministra. Je jasné, že se ještě musí vyřešit sporné záležitosti," podotkl Hašek.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy