Hamáček: Zeman slíbil, že můj návrh na zvýšení platů neshodí

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
5. 12. 2014 19:15
Šéf Sněmovny v rozhovoru pro Aktuálně.cz říká, že verze na tříprocentní zvýšení platů a jejich navázání na průměrnou mzdu ve státní správě vznikla rychle. V řádu minut.
Jan Hamáček.
Jan Hamáček. | Foto: DVTV

Rozhovor - Téměř třítýdenní handrkování poslanců o tom, o kolik by se od příštího roku měly zvýšit nebo snížit platy poslanců, senátorů a dalších ústavních činitelů, skončilo v pátek překvapivě rychle.

Přestože se ještě ve čtvrtek zdálo, že největší podporu má návrh lidovců coby nejmenší koaliční strany, který počítal se zmrazením platů pro příští rok, nakonec prošel návrh předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD). Zákonodárcům tak od Nového roku vzrostou platy o tři procenta.

Hamáček se rozhodl přijít s kompromisem, když zjistil, kolik různých pozměňovacích návrhů jeho kolegové podali. "Čím víc se hlasování blížilo, tím víc jsem si byl jistý, že návrh projde," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Aktuálně.cz: Sněmovna schválila váš pozměňovací návrh k novele zákona o platech. Považujete za úspěch, že jste nabídl řešení, které získalo největší podporu?

Jan Hamáček: Hlavně jsem rád, že skončila ta nedůstojná debata o platech ústavních činitelů. Celá věc poškozovala image Poslanecké sněmovny. Já jsem viděl nějaký průzkum, podle kterého Sněmovně důvěřovalo 46 procent lidí. A myslím, že další prodlužování  by jí na důvěryhodnosti nepřidalo.

Přesto, nebyl jste trochu překvapený, že zrovna váš návrh prošel, byť získal jen o pár hlasů více, než bylo kvórum?

Průběžně jsem vedl konzultace se všemi stranami tak, abych měl obrázek o situaci. Ale čím víc se hlasování blížilo, tím víc jsem si byl jistý, že návrh projde. Ale nezastírám, že ve chvíli, kdy na tabuli zasvítilo, že návrh byl přijat, tak jsem si oddechl.

Jak jste došel k tomu, že podáte vlastní pozměňovací návrh? Nejen pro novináře to přišlo tak trochu jako blesk z čistého nebe...

Ale on to do jisté míry blesk z čistého nebe opravdu byl. Když jsem zjistil, kolik alternativních návrhů bylo, tak jsem si řekl, že přijdu s kompromisním návrhem. Ale zároveň jsem chtěl, aby byla změna systémová. Proto jsem i vrátil do hry "automat", kdy už se nebude do budoucna nutné platy politiků zabývat.

Zákonodárci si víc peněz zaslouží. Pokud ale nedělají svou práci pořádně, mají být penalizováni. Práce poslance nemůže být druhé nebo třetí zaměstnání, říká místopředseda Sněmovny Petr Gazdík.
18:00
Zákonodárci si víc peněz zaslouží. Pokud ale nedělají svou práci pořádně, mají být penalizováni. Práce poslance nemůže být druhé nebo třetí zaměstnání, říká místopředseda Sněmovny Petr Gazdík. | Video: DVTV

Přesto - na sepsání návrhu, vypočtení potřebných koeficientů jste měl poměrně málo času, řádově dny...

Ono to bylo mnohem rychlejší než v řádu dnů. Ten návrh vznikl v řádu minut. Nejprve jsem se musel rozhodnout, jestli převezmu odpovědnost. Ale poté, co jsem se tak rozhodl, tak už to bylo docela rychlé. Podle údajů, které jsem měl, bylo zřejmé, co je přijatelné. Tudíž pak už to byla jen poměrně rychlá práce s čísly.

Vy sice říkáte, že jste rád, že skončila nedůstojná debata. Ministr financí Andrej Babiš ale řekl, že by do budoucna tuto otázku chtěl znovu otevřít a diskutovat o tom, jestli by platy politikům neměl určovat nezávislý orgán. Myslíte, že je reálné, že se Sněmovna příští rok nebo i po roce 2018 k platům vrátí?

Z mého pohledu je debata u konce. A pokládal bych za nešťastné, kdyby se znovu otevírala. Všichni víme, čím jsme si prošli, a nevidím důvod, proč se k tomu vracet.

V případě, že by prošla varianta, na které se shodly všechny kluby, prezident Miloš Zeman avizoval, že zákon vetuje. Máte informace, jak se postaví k vašemu návrhu?

Obrátil jsem se na Kancelář prezidenta republiky s tím, jestli je pro prezidenta můj návrh akceptovatelný a zda nehrozí veto. Pan prezident se s ním seznámil a označil ho za něco, co je ochoten přijmout.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Místo po Ferim na pražské kandidátce obsadí za TOP 09 starosta Prahy 6 Kolář

Místo na pražské kandidátce Spolu do podzimních sněmovních voleb, které se uvolnilo po bývalém poslanci TOP 09 Dominiku Ferim, obsadí starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Rozhodl o tom dnes výkonný výbor TOP 09, který zasedl v Jihlavě. ČTK to sdělil mluvčí strany Vladan Vaněk. Na pražské kandidátce koalice Spolu, kterou tvoří ODS s lidovci a TOP 09, byl Feri původně na čtvrtém místě a Kolář na devátém. Feri koncem května rezignoval na svůj mandát i na členství v TOP 09 poté, co ho několik žen obvinilo ze sexuálního obtěžování a násilí. Odmítl, že by se dopustil sexuálního násilí, omluvil se ale za nevhodné či nepatřičné chování. Případem se zabývá policie.

V čele pražské kandidátky koalice Spolu stojí předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Dvojkou je starostka Prahy 2 Jana Černochová a trojkou poslanec Marek Benda (oba ODS). Na devátém místě, kde byl původně Kolář, nyní bude radní Prahy 2 Michal Zuna. "Dříve zvolené pořadí kandidátů za TOP 09 se pouze posunulo o jednu příčku směrem nahoru," uvedl mluvčí. Na poslední místo za TOP 09 nastoupí jako první náhradník radní Prahy 8 Tomáš Slabihoudek.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie zadržela muže, kterého podezírá, že v německém Espelkampu zastřelil dva lidi

Německá policie po několika hodinách pátrání zadržela muže podezřelého ze střelby ve městě Espelkamp, při které zemřeli dva lidé, uvedla agentura Reuters.

Deník Bild napsal, že se střílelo dopoledne v centru města, které má přibližně 25 000 obyvatel. Německá média nejprve informovala o jednom mrtvém a jednom těžce zraněném. Později policie podle zpravodajské televize n-tv oznámila, že při střelbě zemřel druhý člověk. Na místo byli vysláni příslušníci speciální policejní zásahové jednotky SEK.

Podle deníku Bild policie předpokládá, že jde o čin šíleného střelce. Stanice Deutsche Welle uvádí, že policie zatím vylučuje spekulace o terorismu.

Oběťmi střelby jsou muž a žena, uvedla policie. Z jejích informací vyplývá, že se střílelo v jednom z domů a také před ním. Podle regionálního deníku Westfalen-Blatt se do pátrání po podezřelém zapojili policisté z celého regionu a po několika hodinách ho dopadli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Obraz Antonína Slavíčka Léto se v aukci prodal za 12,4 milionu korun

Malba Antonína Slavíčka s názvem Léto se na dnešní aukci v Praze prodala za 12,4 milionu korun včetně aukční přirážky. Nejde o autorův rekord, ale je to jedno z jeho nejlépe prodaných děl, řekl Milan Dřímal za pořádající galerii Arthouse Hejtmánek.

Obraz z roku 1897 zachycující bujnou louku chvějící se v horkém letním vzduchu byl naposledy vystaven v roce 1961, na veřejnosti se tak nyní znovu objevil po 60 letech. Slavíček, jeden ze zakladatelů českého moderního malířství, je označován za nejvýznamnějšího českého impresionistu. Vyvolávací cena obrazu byla 5,5 milionu bez aukční přirážky.

Za vyšší cenu než dnes byl v minulosti prodán Slavíčkův obraz Na lavičce z roku 1899, v aukci v listopadu 2016 za 18 milionů korun. Další jeho slavné dílo Žně v Kraskově (1906) bylo v květnu 2017 vydraženo za 13,4 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy