Koalici štěpí platy poslanců. ANO jde s lidovci proti ČSSD

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
Aktualizováno 4. 12. 2014 16:35
Sociální demokraté se ještě budou snažit přesvědčit koaliční partnery, aby podpořili jejich pozměňovací návrh.
Bude ČSSD v postoji k platům politiků jednotná?
Bude ČSSD v postoji k platům politiků jednotná? | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Koalice bude v pátek hlasovat o platech poslanců, senátorů a prezidenta rozděleně. Poslanci hnutí ANO se totiž nakonec přiklonili k lidoveckému návrhu, který počítá se zmrazením platů ústavních činitelů pro příští rok.

"Usnesení bylo jednohlasné," prohlásil šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Ruku pro jiné návrhy jsou připraveni zvednout jen v případě, že se nepodaří prosadit návrh šéfa lidoveckých poslanců Jiřího Miholy.

Naproti tomu sociální demokraté se dohodli, že podpoří jen a pouze návrh z jejich dílny. "Poslanci sociální demokracie podpoří návrh Jana Hamáčka a nepodpoří žádný jiný návrh," řekl ve čtvrtek po jednání poslaneckého klubu ČSSD jeho šéf Roman Sklenák s tím, že klub bude mít závazné hlasování.

Předseda Sněmovny ve druhém čtení navrhl, aby platy příští rok stouply o tři procenta a dále byly navázány na průměrnou hrubou mzdu ve státní správě. Koeficient by v roce 2015 měl být 2,25, postupně by měl růst až na 2,5 v roce 2018.

Sklenák však po jednání klubu avizoval, že se bude ještě před pátečním hlasováním snažit lidovce přesvědčit, aby podpořili Hamáčkovu verzi. "Pokusím se ještě s koaličními partnery jednat, abychom v pátek dosáhli alespoň nějaké elementární shody," nevzdává se.

Kromě postoje jednotlivých klubů bude záležet i na proceduře. Sociální demokraté by rádi, aby se první hlasoval o Hamáčkově návrhu, to samé ovšem chtějí i lidovci. V případě, že by kterýkoliv z nich prošel, byly by všechny ostatní návrhy nehlasovatelné.

Z lidoveckého návrhu se nicméně stal horký favorit na schválení, teoreticky ho totiž mohou podpořit poslanci Úsvitu, čeká se i na stanovisko KSČM. Podle informací Aktuálně.cz by se přinejmenším někteří poslanci nulové variantě nebránili. Obě partaje se ale rozhodnou až na poslední chvíli, jejich kluby zasednou ještě ráno před schůzí dolní komory.

Při hlasování navíc může pomoci i TOP 09. Její místopředseda Miroslav Kalousek avizoval, že se jeho poslanci hlasování účastnit nebudou. Pokud by opustili sál, snížilo by se tím kvórum, a tím i potřebný počet hlasů pro dosažení nadpoloviční většiny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Místo po Ferim na pražské kandidátce obsadí za TOP 09 starosta Prahy 6 Kolář

Místo na pražské kandidátce Spolu do podzimních sněmovních voleb, které se uvolnilo po bývalém poslanci TOP 09 Dominiku Ferim, obsadí starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Rozhodl o tom dnes výkonný výbor TOP 09, který zasedl v Jihlavě. ČTK to sdělil mluvčí strany Vladan Vaněk. Na pražské kandidátce koalice Spolu, kterou tvoří ODS s lidovci a TOP 09, byl Feri původně na čtvrtém místě a Kolář na devátém. Feri koncem května rezignoval na svůj mandát i na členství v TOP 09 poté, co ho několik žen obvinilo ze sexuálního obtěžování a násilí. Odmítl, že by se dopustil sexuálního násilí, omluvil se ale za nevhodné či nepatřičné chování. Případem se zabývá policie.

V čele pražské kandidátky koalice Spolu stojí předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Dvojkou je starostka Prahy 2 Jana Černochová a trojkou poslanec Marek Benda (oba ODS). Na devátém místě, kde byl původně Kolář, nyní bude radní Prahy 2 Michal Zuna. "Dříve zvolené pořadí kandidátů za TOP 09 se pouze posunulo o jednu příčku směrem nahoru," uvedl mluvčí. Na poslední místo za TOP 09 nastoupí jako první náhradník radní Prahy 8 Tomáš Slabihoudek.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie zadržela muže, kterého podezírá, že v německém Espelkampu zastřelil dva lidi

Německá policie po několika hodinách pátrání zadržela muže podezřelého ze střelby ve městě Espelkamp, při které zemřeli dva lidé, uvedla agentura Reuters.

Deník Bild napsal, že se střílelo dopoledne v centru města, které má přibližně 25 000 obyvatel. Německá média nejprve informovala o jednom mrtvém a jednom těžce zraněném. Později policie podle zpravodajské televize n-tv oznámila, že při střelbě zemřel druhý člověk. Na místo byli vysláni příslušníci speciální policejní zásahové jednotky SEK.

Podle deníku Bild policie předpokládá, že jde o čin šíleného střelce. Stanice Deutsche Welle uvádí, že policie zatím vylučuje spekulace o terorismu.

Oběťmi střelby jsou muž a žena, uvedla policie. Z jejích informací vyplývá, že se střílelo v jednom z domů a také před ním. Podle regionálního deníku Westfalen-Blatt se do pátrání po podezřelém zapojili policisté z celého regionu a po několika hodinách ho dopadli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Obraz Antonína Slavíčka Léto se v aukci prodal za 12,4 milionu korun

Malba Antonína Slavíčka s názvem Léto se na dnešní aukci v Praze prodala za 12,4 milionu korun včetně aukční přirážky. Nejde o autorův rekord, ale je to jedno z jeho nejlépe prodaných děl, řekl Milan Dřímal za pořádající galerii Arthouse Hejtmánek.

Obraz z roku 1897 zachycující bujnou louku chvějící se v horkém letním vzduchu byl naposledy vystaven v roce 1961, na veřejnosti se tak nyní znovu objevil po 60 letech. Slavíček, jeden ze zakladatelů českého moderního malířství, je označován za nejvýznamnějšího českého impresionistu. Vyvolávací cena obrazu byla 5,5 milionu bez aukční přirážky.

Za vyšší cenu než dnes byl v minulosti prodán Slavíčkův obraz Na lavičce z roku 1899, v aukci v listopadu 2016 za 18 milionů korun. Další jeho slavné dílo Žně v Kraskově (1906) bylo v květnu 2017 vydraženo za 13,4 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy