Širší vedení ČSSD dalo předsedovi Hamáčkovi důvěru, o Zimolovi se nehlasovalo

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
Aktualizováno 20. 10. 2018 15:05
Jan Hamáček požádal, aby mu kolegové z ČSSD vyslovili důvěru po prohraných komunálních volbách.
Jan Hamáček, Jiří Zimola a Jaroslav Foldyna na jednání o budoucnosti ČSSD v Hradci Králové, 20. října 2018.
Jan Hamáček, Jiří Zimola a Jaroslav Foldyna na jednání o budoucnosti ČSSD v Hradci Králové, 20. října 2018. | Foto: ČTK

Hradec Králové - Širší vedení ČSSD dalo v sobotu v Hradci Králové důvěru předsedovi a vicepremiérovi Janu Hamáčkovi, jak se předpokládalo. Členové ústředního výkonného výboru se na tom usnesli podle zdroje ČTK absolutní většinou.

Ústřední výkonný výbor nakonec nehlasoval o důvěře v prvního místopředsedu a jednoho z iniciátorů platformy Zachraňme ČSSD Jiřího Zimolu, ač o ni stejně jako Hamáček žádal. Hamáček si hlasování o důvěře v ostatní stranické špičky nepřál. Členové výboru neschválili ani Zimolův návrh na přeregistraci členů sociální demokracie, což je jedním z požadavků platformy.

Na předcházející páteční schůzi užšího vedení strany to byl především první místopředseda Jiří Zimola, který čelil ostré kritice svých kolegů. Ještě během týdne uvnitř strany část lidí spekulovala nad tím, že v sobotu na debatě ústředního výkonného výboru ČSSD vyzve Zimolu k rezignaci. Část členů si také přeje odchod z vlády a nebo výměnu některých ministrů.

"Dramat v rámci sociální demokracie bylo za poslední rok poměrně  hodně, takže na dnešním zasedání žádné drama nečekám. Co se týče návrhů na rezignace, nemyslím, že by k něčemu takovému došlo," řekl v sobotu před zahájením schůze místopředseda Roman Onderka.

Stejně tak bude Onderka odmítat případné výzvy k odchodu z vlády. (To straně před pár dny navrhl bývalý ministr vnitra Milan Chovanec či exministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.) "Sociální demokracie v této vládě vydrží a dodrží svůj slib, který dala formou koaliční smlouvy. A řekl bych to jednoduše: do první zrady," poznamenal místopředseda a bývalý primátor Brna.

"Předpokládám, že Jan Hamáček představí programové cíle strany pro nejbližší období a dostane důvěru," řekla při příchodu na jednání v Kulturním domě Střelnice v Hradci Králové poslankyně a bývalá ministryně školství Kateřina Valachová.

Vláda by podle slov Valachové nyní žádnou rekonstrukcí procházet neměla. Stejný názor mají i ostatní poslanci ČSSD, kteří svůj postoj zveřejnili v pátek večer. Jsem mimořádně spokojená s Janou Maláčovou a myslím, že mohu mluvit za celý poslanecký klub. Z hlediska sociální politiky dělá maximum a nevidím důvod, proč bychom měli naše ministry oslabovat teď před finalizací rozpočtu," dodala Valachová.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy