Gazdík: V březnu si nemůžeme dovolit být v EU nečitelní

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
5. 2. 2012 10:40
Koalice je jako pracovitá tchýně: výsledky má, ale nikdo ji nemá rád. A teď už i v Evropě, říká v rozhovoru Petr Gazdík
Gazdík: Výsledky máme, ale nikdo nás nemá rád
Gazdík: Výsledky máme, ale nikdo nás nemá rád | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Silná slova kvůli smlouvě EU o finanční odpovědnosti rozvířila už tak neklidné hladiny vládní koalice.

"Koalice čím dál tím víc připomíná pracovitou tchýni: má výsledky, ale nikdo ji nemá rád. A teď už se to dostalo i na evropskou úroveň," komentuje momentální pocit ze spolužití s koaličními partnery předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík.

V tuto chvíli je jasné jedno: zatím žádná koaliční jednání neprobíhají a všichni vyčkávají na příští týden, kdy chce premiér informovat o důvodech, proč prozatím novou smlouvu o EU odmítl.

Kvůli smlouvě to ale nebývale ostře zajiskřilo mezi ministrem zahraničí a předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem ("premiér bere ohled na národněsocialistické křídlo ODS a poškozuje Česko") a předsedou vlády a ODS Petrem Nečasem ("ministr tu není a nic nedělá").

Premiér kvůli slovní přestřelce dokonce pojede do Čimelic - rozhořčil je výrokem, že by měl Schwarzenberg zvažovat své projevy, neboť to nejsou výroky "z vesnické tancovačky někde v Čimelicích".

"Problém je jinde než v obsahu smlouvy: ve vnitřních poměrech v ODS. Troufnu si totiž tvrdit, že její obsah je naprosto v souladu s programem této strany," usmívá se nad postojem svého koaličního partnera Gazdík.

A.cz: Na stole máme smlouvu o fiskální kázni, kvůli které padala silná slova. Bude to jako vždy - tedy hlasitý spor, chvilka klidu a jede se dál?

Ani jedné straně to příliš neprospělo. Smlouva sama o sobě a její praktický dopad není problém - když si vezmeme, že máme tzv. fiskálně zodpovědnou vládu. Ale problémem není ani to, že pan premiér odmítl smlouvu podepsat, ale to, že neuvedl jasné a srozumitelné důvody, které by naši partneři v EU pochopili. Nebylo ani příliš srozumitelné, proč v prosinci na summitu mluvil o nutnosti schválit ji referendem, když nejde o prolomení primárního práva EU.

V jednom šiku
V jednom šiku | Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: Úřad vlády má právní expertízu, podle které to prolomení primárního práva je...

Každý, kdo někdy jednal s právníky, ví, že tři právníci mohou mít pět právních názorů a jsem přesvědčen, že se dá získat právní rozbor i naprosto opačného obsahu.

A.cz: Ale úplně prakticky - co bude dál? Karel Schwarzenberg hrozil odchodem z vlády...

Rozumím mu v tom, protože celý život bojoval za jednotu v Evropě. A vysvětlovat partnerům naše nečitelné stanovisko je nelehký úkol.

A.cz: Hrozí teď jeho odchod z vlády?

Pevně věřím, dá přednost odpovědnosti vůči této zemi před svým osobním pocitem. Nemluvil jsem s ním, je v zahraničí, ale pokud mluvím za TOP 09 a za Starosty, tak ho budeme přesvědčovat, aby nic takového nedělal.

A.cz: Budete chtít k této smlouvě koaliční jednání, přijdou nějaké aktivní kroky?

Toto je tak zásadní krok, že se mu koaliční jednání určitě bude věnovat.

A.cz: A už jste se na tom domlouvali s premiérem?

Že je to zásadní, jsme pochopili v momentě, kdy ODS přešla okamžitě do protiútoku s úřady práce týkající se ministra Drábka. ODS přitom nevadily problémy kolem ministerstva školství, které já osobně považuji za mnohem závažnější.

A.cz: Ale domluveni s premiérem na termínu jednání o smlouvě EU tedy ještě nejste?

Pan premiér sám od sebe navrhl sněmovně zařazení do programu této schůze mimořádný bod - informace předsedy vlády o jednání Evropské rady. Takže už tam dojde k nějaké diskusi a premiér nám všem vysvětlují, proč došel k takovému stanovisku, a pak se v koalici dohodneme, jak se k tomu postavit.

Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: Zatím žádná jednání, jak sladit postoj koaličních stran, teď vůbec neprobíhají?

Zatím ne, čekáme na postoj pana premiéra ve sněmovně.

A.cz: Co se ale prakticky stane, pokud v březnu ČR smlouvu nepodepíše - pak byste uvažovali i o odchodu z vlády?

To jsou příliš silná slova. Nejsem příznivcem toho, při každém nedorozumění vyhrožovat.

A.cz: To je ale přece zásadní směřování zahraniční politiky...

Ale on to není problém sám o sobě - k věcem, které smlouva řeší, se dobrovolně zavazujeme. Bez referenda, bez jakýchkoliv podpisů. Zásadní problém je naše nečitelnost. A tady bude muset být nějaká zásadní dohoda v koalici. Času příliš nezbývá, v březnu na summitu si už nemůžeme dovolit být nečitelným partnerem. To nás v očích evropských států dehonestuje více než to, když jasně odmítneme. Británie je čitelná od počátku.

A.cz: Vy odmítáte spojovat otázku fiskální smlouvy s referendem o přistoupení k euru. Přitom právě o tom je usnesení vlády. Budete chtít jeho změnu?

Při momentálním rozložení sil ve vládě to na to příliš nevypadá. Ale i toto usnesení odpovídá tomu, co jsem říkal: český postoj je naprosto nesrozumitelný. Přístup k euru jsme už schválili v referendu o přístupu k EU. Doba se sice změnila, v současné době euro připomíná spíše loď na velmi rozbouřeném moři, ale je otázka teprve příštích let a příštích politických reprezentací, zda vypisovat referendum, nebo ne.

A.cz: Kdybychom vzali pomyslnou škálu: na jedné straně euroskeptici či odporůci další integrace a řekněme "eurohujeři" - kam by se dala TOP 09 zařadit?

Zařadil bych ji blíže k eurofederalistům. Máme také výhrady k fungování EU, je příliš přebyrokratizovaná a skutečně celá řada institucí nefunguje, jak by měla. Měli bychom se ale zabývat tím, jak Unii změnit, aby byla efektivnější.

A proč jsem, jak říkáte, eurohujer? Prostě myslím, že státy, které mají společnou měnu, společnou unii, neválčí. Ani dnes, v době krizí, se to díky EU v Evropě neděje. A to vůbec není samozřejmé.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Pavel bude konzultovat důchodovou reformu, daně nebo témata pro mladé s Nerudovou

Prezident Petr Pavel vyjádřil zájem o konzultace mimo jiné o důchodové reformě nebo daňové politice, uvedla v pátek po setkání na Pražském hradě Pavlova protikandidátka z prezidentských voleb, ekonomka Danuše Nerudová. Bude mít roli externí expertky, komunikovat spolu budou ad hoc. Probírali také témata zaměřená na mladé lidi.

"Vyjádřil zájem, jestli by mohl konzultovat věci kolem důchodové reformy. S tím mu samozřejmě ráda poradím, respektive ráda mu dám svoje stanovisko a svůj názor," řekla novinářům Nerudová, která dříve působila jako předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody. S prezidentem se dohodla také na konceptu další spolupráce v prosazování témat, na která se zaměřují mladí lidé. K tomu se opět setkají koncem května.

Jednání o důchodové reformě je podle Nerudové důležité uchopit velmi citlivě. "Je potřeba konsenzus napříč politickým spektrem," poznamenala. Jde podle ní o jednu z posledních příležitostí, jak udělat takové změny, aby generace, jež půjde kolem roku 2050 do důchodu, měla penzi zajištěnou.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Podvodníci opět porušují zákaz podomního prodeje energií, varuje ERÚ a obce

Nepoctiví prodejci či zprostředkovatelé energií, tzv. energošmejdi, začali znovu častěji porušovat zákaz podomního prodeje. Úřady a obce tak evidují nárůst počtu stížností. Upozornil na to dnes v tiskové zprávě Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten společně s energetickými firmami varoval i před dalšími postupy podvodníků. Ti v posledních týdnech zintenzivnili své aktivity.

"Na obcích opět řešíme stížnosti na podomní prodej. Za mnohými z nich se přitom schovávají tzv. energošmejdi, kteří v posledních měsících znovu obnovili své aktivity. Vydávají se za zaměstnance dodavatelů nebo distributorů energií, schovávají se za nejrůznější úřady, zkrátka z lidí mámí podpisy pod smlouvy pod nejrůznějšími lživými záminkami," uvedla výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.

Porušování zákazu podomního prodeje musí řešit zejména obce. Dozor nad zprostředkovateli energií sice vykonává od loňska ERÚ, ten ovšem pokutovat porušování zákazu podomního prodeje nemůže. "ERÚ může postihnout například zprostředkovatele, který by nabízel energie bez potřebné registrace. Jestliže ale poruší zákaz podomního prodeje, který je dán obecním předpisem, je potřeba primárně volat městskou policii. Pokutu na energošmejda totiž v takovém případě může uvalit jen samotná obec," vysvětlila členka rady ERÚ Markéta Zemanová. Zdůraznila, že v podobných případech je kontaktování městské policie vhodnější i kvůli rychlosti, s jakou mohou strážníci zasáhnout a která je zásadní také kvůli zajištění důkazů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy