Fischerova vláda porušila zákon, nemá návrh rozpočtu

Petr Holub
5. 6. 2010 12:52
Vláda nemá ani návrh rozpočtu, ani neschválila výdajové rámce rozpočtu na léta 2011-2013
Symbol spořivé vlády, oblíbený ministr financí Eduard Janota, možná v rukou něco má. Ale nedá.
Symbol spořivé vlády, oblíbený ministr financí Eduard Janota, možná v rukou něco má. Ale nedá. | Foto: Jan Langer

Praha - Rozpočet je v kritickém stavu. Proto ve volební kampani získaly hlasy strany, které varovaly, že rozpočtový deficit dosáhne řecké úrovně 14 procent HDP. Proto navrhuje předseda ODS Petr Nečas sestavit "vládu rozpočtové odpovědnosti".

Hrozící katastrofu nikdo nezpochybňuje, návrh rozpočtu na rok 2011 ale nikdo neviděl.

Vláda totiž ještě nemá ani návrh rozpočtu, ani neschválila výdajové rámce rozpočtu na léta 2011-2013.

O stavu veřejných financí informoval pouze ministr financí Eduard Janota. Médiím oznámil, že vláda musí najít úspory ve výši 60 miliard korun, aby splnila slib Evropské komisi, podle kterého schodek v příštím roce nepřekročí 4,8 procenta HDP.

Na důkaz svých slov však dosud nepředložil žádný dokument.

Fischerův kabinet tak porušuje zákon o rozpočtových pravidlech. V jeho paragrafech stojí, že výdajové rámce na příští tři roky má vláda projednat každý rok do konce dubna. Do konce května musí ministerstvo financí vládě poslat první návrh rozpočtu, vláda ho podle zákona projedná do 20. června.

Premiér Jan Fischer na čtvrteční schůzi tripartity připustil, že rozpočet ani výdajové rámce k dispozici nemá.

Žádné návrhy rozpočtu nejsou na vládním intranetu, neviděli je ani ministři.

"O rozpočtu na příští rok už jsme jednali," popisuje vládní praxi jeden s ministrů, kterému Aktuálně.cz zaručilo anonymitu. "Ministr Janota rozdá nějaké data na papíru A4 a po schůzi je zase vybere. Něco jsem si opsal a zjistil jsem, že s rozpočtem našeho ministerstva nemají Janotova čísla nic společného."

Mluvčí vlády i ministerstva financí zdůvodňují utajování tím, že nechtěli publikací pravdivých čísel ovlivnit volby.

Připravujeme podrobnosti.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 46 minutami

TOP 09 podala podnět vrchnímu státnímu zastupitelství. Chce, aby prošetřilo dotace pro Agrofert

TOP 09 v úterý podala podnět Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze, aby prošetřilo, zda při poskytování dotací firmě Agrofert není páchán trestný čin. Opoziční strana to uvedla v tiskové zprávě. Ve svém podání kritizuje oznámení Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), že začne proplácet dotace schválené Agrofertu za období mezi únorem 2017, kdy premiér Andrej Babiš (ANO) vložil koncern do svěřenských fondů, a loňským srpnem. Trestní oznámení kvůli vyplácení dotací podali už před týdnem opoziční Piráti.

TOP 09 kritizuje také dopis tajemníka ministerstva zemědělství Jana Sixty, o kterém informovala média. Tajemník v něm úřadům a firmám spadajícím pod ministerstvo píše, že Agrofert se může účastnit soutěží o veřejné peníze. "Státní úředníci a orgány musí vždy hájit primárně zájmy státu a jeho občanů, a ne zájmy jednoho soukromého holdingu," uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy