Praha - První povolební hádanka - kdo dostane od prezidenta šanci vyjednat novou vládu - je vyřešena.
Václav Klaus dnes po schůzce s Petrem Nečasem oznámil, že tuto výsadu svěřil právě lídrovi ODS.
"Rozhodl jsem se Vás požádat, abyste vedl na politické scéně jednání, jejichž cílem je ustavení vlády s většinovou podporou Poslanecké sněmovny PČR," řekl mu.
"Očekávám, že mne budete do dvou týdnů informovat o průběhu a výsledcích Vašeho vyjednávání, abych se mohl rozhodnout o svém dalším ústavním postupu," dodal.
Nečas: Do dvou týdnů informace, ne vláda!
K rozhodnutí ho podle vlastních slov vedl středeční podpis společného prohlášení, v němž se ODS, TOP 09 a Věci veřejné shodly na tom, že chtějí vytvořit společnou vládu "rozpočtové odpovědnosti, vlády práva a boje proti korupci".
Od Nečase se mu dostalo, že udělá maximum. "Budeme pracovat velmi tvrdě, velmi usilovně."
Pak spolu oba politici ještě necelou půl hodinu hovořili.
Lídr ODS po skončení schůzky upozornil, že termín dvou týdnů není lhůtou na sestavení vlády. "Je to termín, dokdy mám pana prezidenta informovat o probíhajících jednáních a dílčích výsledcích."
Sám Nečas hovoří o měsíci až dvou jako horizontu, dokdy by rodící se trojkoalice mohla vládu vytvořit. Za ony dva týdny dané prezidentem se podle něj dá čekat jen omezený výsledek: "Byl bych především rád, kdyby postoupily práce, jak najít programové shody."
John: Dobře, že Nečase nejmenoval!
Předseda strany Věci veřejné Radek John ocenil, že Petr Nečas dostal pouze pověření jednat o vládě, že ho prezident přímo nejmenoval premiérem.
"My velmi stojíme o ty nuance, stejně jako říkáme, že prohlášení (o spolupráci) není smlouva," prohlásil John po odpolední schůzce s Petrem Nečasem. "Protože Věci veřejné by se nerady nechaly zatlačit do toho strašného časového presu, kdy se doněkdy musí něco dojednat. Protože přece jenom třecí plochy tam jsou."
John upřesnil, že on sám je vidí a očekává hlavně u expertní skupiny, která má doladit program v oblasti práva a boje proti korupci.
Sobotka: Jsem zklamán!
Klaus svým dnešním rozhodnutím porušil zvyk, podle něhož hlava státu dává první šanci představiteli vítězné strany. Pověření jednat o sestavení vlády je ovšem neformálním krokem, který není nijak popsán v Ústavě. V minulosti ho ale využívali jak Klaus, tak jeho předchůdce Václav Havel.
Statutárního místopředsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, který stranu vede po odstoupení Jiřího Paroubka, prezident zklamal.
" Bylo postupováno odlišně oproti dosavadním zvyklostem," řekl novinářům po schůzce s prezidentem. Klaus ho přijal hned po Petru Nečasovi.
Svůj čtvrteční výrok, že sociální demokracie pozastavuje jednání o vládě poté, co se nedohodla s ODS ani s TOP 09, dnes Sobotka vysvětloval takto: "Pozastavili jsme jednání jen do rozhodnutí prezidenta. Pokud bychom dostali pověření my, jednali bychom vážně se všemi stranami."
Přesto se ale nevzdává. "Jsme připraveni do jednání o vládě opět vstoupit, pokud mise pana Nečase neuspěje. A pokud s námi bude i teď chtít někdo jednat, nebráníme se tomu."
ČSSD se ale momentálně chce soustředit na vyjednávání o tom, jaké bude vedení nové sněmovny.