Podle ministerstva vnitra a BIS jsou za loňským vzrůstem počtu extremistických činů zejména takzvané protiromské protesty.

Praha - Počet trestných činů souvisejících s extremismem v loňském roce v Česku mírně vzrostl. Podle čtvrtletních zpráv odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra se jich stalo 211.

Bezpečnostní informační služba (BIS) však nezaznamenala aktivity extremistů, které by z pohledu zpravodajské služby představovaly reálnou hrozbu a bezprostřední ohrožení demokratických základů České republiky, oznámil to mluvčí BIS Jan Šubrt.

Loňský rok z pohledu extremismu poznamenaly zejména protesty spojené se sociálně vyloučenými lokalitami. Akce se konaly například v Duchcově, Českých Budějovicích nebo Ostravě. Spouštěcím mechanismem bylo několik incidentů mezi zástupci romské menšiny a majoritní společností.

Vnitro v této souvislosti již dříve upozornilo, že většinou byly protesty vyvolány účelově kvůli snahám o zviditelnění extrémně pravicových subjektů. Na těchto protestech se protiakcemi podílela i extrémní levice.

Bezpečnostní složky také při protiromských demonstracích zaznamenaly nové trendy, kdy roste prolínání fotbalových radikálů a neonacistické scény. "Vzhledem k tomu, že již dříve mezi některými hooligans a neonacisty fungovaly velmi často neformální vztahy a řadu hooligans v podstatě šlo k neonacistům přiřadit, je tento vývoj naprosto přirozený," stojí v jedné ze čtvrtletních zpráv BIS.

Výsledkem některých protestů pak byly zejména útoky a provokace policie ze strany agresivního davu.

před 3 hodinami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.