Chovanec chce prověřit neprůhledné milionové nákupy rozvědky

ČTK ČTK
16. 5. 2014 16:52
Rozvědka kupovala nemovitosti za desítky milionů.
Milan Chovanec.
Milan Chovanec. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) požádal ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), aby prověřil hospodaření s majetkem. Důvodem jsou informace médií o neprůhledných nákupech nemovitostí za desítky milionů korun, které rozvědka využívá ke konspiračním schůzkám nebo k ubytování agentů.

Chovanec o prověrku požádal ředitele ÚZSI Iva Schwarze. "Žádná státní instituce, tedy ani ÚZSI, nesmí plýtvat veřejnými prostředky. Věřím, že mě pan Schwarz bude co nejdříve o závěrech informovat," uvedl Chovanec.

Na údajné neprůhledné nákupy nemovitostí civilní rozvědky nedávno upozornila Mladá fronta Dnes. Podle listu jsou pochybnosti nad investicemi do čtyř nemovitostí, které stály v minulých pěti letech 100 milionů korun a byly údajně neefektivní.

Jeden z objektů pro tajné schůzky byl prý vybudován v těsné blízkosti jiné budovy ministerstva vnitra, a tak se pro schůzky s agenty nehodí. Jiný objekt zase byl údajně koupen a opraven za velké peníze, ale pak byl prodán jako nepotřebný.

Problém je podle deníku třeba v tom, že zahraniční rozvědku nikdo nekontroluje. "Podporuji otevření diskuse na téma zavedení parlamentní kontroly. Ta funguje u BIS i Vojenského zpravodajství. Nevidím důvod, proč by měla být ÚZSI výjimkou," uvedl k tomu Chovanec.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy