Chovanec chce prověřit neprůhledné milionové nákupy rozvědky

ČTK ČTK
16. 5. 2014 16:52
Rozvědka kupovala nemovitosti za desítky milionů.
Milan Chovanec.
Milan Chovanec. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) požádal ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), aby prověřil hospodaření s majetkem. Důvodem jsou informace médií o neprůhledných nákupech nemovitostí za desítky milionů korun, které rozvědka využívá ke konspiračním schůzkám nebo k ubytování agentů.

Chovanec o prověrku požádal ředitele ÚZSI Iva Schwarze. "Žádná státní instituce, tedy ani ÚZSI, nesmí plýtvat veřejnými prostředky. Věřím, že mě pan Schwarz bude co nejdříve o závěrech informovat," uvedl Chovanec.

Na údajné neprůhledné nákupy nemovitostí civilní rozvědky nedávno upozornila Mladá fronta Dnes. Podle listu jsou pochybnosti nad investicemi do čtyř nemovitostí, které stály v minulých pěti letech 100 milionů korun a byly údajně neefektivní.

Jeden z objektů pro tajné schůzky byl prý vybudován v těsné blízkosti jiné budovy ministerstva vnitra, a tak se pro schůzky s agenty nehodí. Jiný objekt zase byl údajně koupen a opraven za velké peníze, ale pak byl prodán jako nepotřebný.

Problém je podle deníku třeba v tom, že zahraniční rozvědku nikdo nekontroluje. "Podporuji otevření diskuse na téma zavedení parlamentní kontroly. Ta funguje u BIS i Vojenského zpravodajství. Nevidím důvod, proč by měla být ÚZSI výjimkou," uvedl k tomu Chovanec.

 

Právě se děje

Další zprávy