Do voleb se přihlásilo 24 stran, ve všech krajích 17

ČTK ČTK
17. 9. 2013 19:35
Kandiduje o tři strany méně než v roce 2010.
Foto: Petr Vyoral

Praha - K letošním volbám do Poslanecké sněmovny se přihlásilo celkem 24 politických seskupení. Je jich o tři méně než při volbách v roce 2010. Ve všech krajích ovšem kandidátní listiny předložilo 17 stran, což je naopak o dvě více. Vyplývá to ze zjištění ČTK na krajských úřadech a pražském magistrátu, kde volební uskupení mohly do úterních 16:00 nominovat své adepty na poslance.

Ve všech regionech kandidátky podaly strany s parlamentním zastoupením, tedy ČSSD, KSČM, ODS, TOP 09 s podporou hnutí Starostů, KDU-ČSL, Strana zelených a Strana práv občanů - zemanovci. V každém z krajů se nominovaly také Strana svobodných občanů, Česká pirátská strana, Dělnická strana sociální spravedlnosti a Strana soukromníků České republiky, z nově vzniklých uskupení pak LEV 21-Národní socialisté Jiřího Paroubka, hnutí Změna bývalého libereckého primátora Jana Korytáře, Úsvit přímé demokracie senátora a podnikatele Tomia Okamury a hnutí ANO 2011 podnikatele Andreje Babiše.

Všude mají své adepty na poslance také volební blok Hlavu vzhůru bývalé europoslankyně Jany Bobošíkové a Suverenita - strana zdravého rozumu, které při minulých volbách postupovaly společně.

Největší výběr by měli mít voliči v Praze a středních Čechách, kde kandiduje 21 uskupení. Největší nárůst kandidátek měli v Pardubickém kraji, kde se jejich počet navýšil o čtyři na 20. V osmi krajích, tedy ve většině regionů, se lidé budou muset spokojit s nabídkou 18 uskupení. Výběr z 19 seskupení by měli mít v Plzeňském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji.

Platit to bude v případě, že kandidátní listiny budou vyhovovat požadavkům volebního zákona. Krajské úřady o registraci kandidátek rozhodnou nejpozději 30. září. Volby samotné se pak uskuteční 25. a 26. října.

 

Právě se děje

Další zprávy