Nový průzkum: Do sněmovny míří Babiš, lidovci i SPOZ

Domácí Domácí
16. 9. 2013 12:26
V preferencích vede ČSSD, ODS je čtvrtá. Velké strany celkově ztratily.
Zářijové stranické preference podle STEM.
Zářijové stranické preference podle STEM. | Foto: STEM

Praha - Do poslaneckých lavic by mohli zasednout dva nováčci - Babišovo ANO a SPOZ. Návrat by oslavili lidovci.

Vyplývá to z průzkumu agentury STEM, která zveřejnila zářijové stranické preference.

Do Poslanecké sněmovny by se nyní dostalo celkem sedm stran. Kromě tří uvedených menších stran by voliče přesvědčila také ČSSD, KSČM, TOP 09 a ODS.

S 21,9 procenty vede ČSSD, následují komunisté s 10,5 a TOP 09 s 9,1 procenty. Na čtvrtém místě skončila ODS se 7,6 procenty. ANO by získalo 5,2 a zemanovci o desetinu méně. Lidovce preferuje 3,9 procenta voličů.

Stranické preference jsou nižší, než by byly výsledky voleb, protože započítávají i respondenty, kteří jsou nerozhodnutí nebo se k volbám nechystají vůbec. Nevoličů je podle průzkumu 9,1 procent.

"Preference zavedených stran výrazně poklesly, potvrdila se tendence hledat změnu a volit něco nového," uvedlo STEM.

Ve volebním modelu ČSSD dosáhla 30 procent. Strmý vzestup zaznamenalo ANO, získalo by 7,7 procenta. Zemanovci by získali 7,4 procenta. Lidovci v preferencích zůstali pod pěti procenty, ale díky pevnému odhodlání svých voličů by se podle STEM dostali do sněmovny s 5,5 procenta.

"K volbám by podle svých slov přišlo 59 % občanů, 18 % svou účast jasně odmítá, nerozhodnuto je 23 % obyvatel ČR. Ochota jít volit se oproti červnu zvýšila," tvrdí STEM.

Agentura STEM přinesla také hypotetické počty mandátů. Model však nepočítá s nerozhodnutými voliči a těmi, kteří odmítli uvést preference. Podle modelu by nejvíce mandátů získala ČSSD, připadlo by jí 76 křesel.

Následovali by komunisté s 34, TOP 09 s 31 a ODS s 22 mandáty. Babišovo hnutí by získalo 15 křesel, zemanovci o jedno méně a lidovci celkem 8 mandátů.

Průzkum probíhal ve dnech 29. srpna až 8. září a zúčastnilo se ho 1093 dotázaných.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 53 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy