Český úspěch v Evropském parlamentu. Místopředsedy jsou Charanzová i Kolaja

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 3. 7. 2019 21:01
Evropský parlament svým předsedou zvolil italského socialistického poslance Davida-Mariu Sassoliho. Na druhém místě volby předsedy skončil český konzervativec Jan Zahradil (ODS). Mezi 14 nově zvolenými místopředsedy jsou poprvé v historii dva čeští zástupci: členka liberální frakce Dita Charanzová (ANO) a poslanec ze skupiny zelených Marcel Kolaja (Piráti). Čeští europoslanci Michaela Šojdrová a Tomáš Zdechovský (oba KDU-ČSL) se stanou členy výborů.
Dita Charanzová a Marcel Kolaja.
Dita Charanzová a Marcel Kolaja. | Foto: Jakub Plíhal, ČTK

"Důvěra kolegů mne samozřejmě velmi potěšila, vážím si toho, že mi tuto funkci svěřili. Vnímám to i jako ocenění mé dosavadní práce, s řadou z těch, kteří pro mne dnes zvedli ruku, jsem v minulosti spolupracovala," komentovala volbu Charanzová, která získala 395 hlasů. Ke zvolení bylo potřeba nejméně 331.

V uplynulém volebním období byla Charanzová mimo jiné místopředsedkyní výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů. Od listopadu 2018 byla místopředsedkyní evropské frakce Aliance liberálů a demokratů (ALDE). Nyní se frakce, které je Charanzová stejně jako zbývajících pět europoslanců hnutí ANO členkou, nazývá Obnova Evropy (Renew Europe).

V EP se doposud věnovala hlavně ochraně spotřebitele, digitální ekonomice, oblasti mezinárodního obchodu a například i možnostmi rozvoje digitálního prostředí v EU. Také se například věnuje vyjednávání nových obchodních příležitostí pro české i evropské firmy.

Kolaja: Chci prosazovat transparentnost a digitalizaci 

Plénum EP napoprvé zvolilo 11 místopředsedů a Kolaja byl mezi kandidáty, kteří nezískali potřebnou většinu. Ve večerním druhém kole však dostal 426 hlasů a zařadil se po bok zvolených členů parlamentního vedení. Jako kandidáta jej navrhla politická skupina Zelení/Evropská svobodná aliance.

"Zastávat druhou nejvyšší funkci v Evropském parlamentu je pro mě velký závazek. Věřím, že budu mít z této pozice možnost prosazovat téma transparentnosti a digitalizace s maximální možnou efektivitou. To, že se mi podařilo přesvědčit kolegy europoslance o naléhavosti zlepšení těchto dvou oblastí je dobrá zpráva pro všechny evropské občany," uvedl Kolaja.

Nováček v Evropském parlamentu je počítačový odborník, zabývá se svobodným softwarem a autorským právem. V letošních květnových volbách do Evropského parlamentu (EP) vedl kandidátku Pirátů. Čeští pirátští europoslanci jsou v EP oficiálně členy frakce Zelených.

Charanzová a Kolaja jsou pátým a šestým českým europoslancem, kteří se stalu místopředsedou EP. Česko již mělo mezi místopředsedy čtyři zástupce, nikdy však dva najednou. 

Prvním byl občanský demokrat Miroslav Ouzký (červenec 2004 až leden 2007), druhým sociální demokrat Libor Rouček (července 2009 až leden 2012) a třetím Oldřich Vlasák (ODS; leden 2012 až červen 2014). Čtvrtým českým místopředsedou EP se v lednu 2017 stal Pavel Telička, zvolený za hnutí ANO (později hnutí Hlas).

Vůbec nejúspěšnější kandidátkou se stala dlouholetá irská europoslankyně Mairead McGuinnessová. Členku nejsilnější lidovecké frakce podpořilo 618 ze 702 hlasujících poslanců. Mezi dalšími zvolenými jsou portugalský socialista Pedro Silva Pereira, německý europarlamentní veterán Rainer Wieland či bývalá polská premiérka Ewa Kopaczová.

Europoslanci rovněž rozhodli o počtu členů a personálním obsazení dvou desítek stálých parlamentních výborů. Čeští europoslanci Michaela Šojdrová a Tomáš Zdechovský (oba KDU-ČSL) se stali koordinátory klubu evropských lidovců (EPP) ve dvou výborech. Zdechovský bude spolurozhodovat o postojích své nejsilnější europarlamentní frakce ve výboru pro rozpočtovou kontrolu a Šojdrová v kulturním výboru.

Video: Visegrad potřebuje pozitivní nápady, aby měl vliv v Evropské unii, tvrdí experti

Po volbách do Evropského parlamentu pozice Česka, Polska, Slovenska a Maďarska oslabila. | Video: Martin Ehl
 

Právě se děje

Další zprávy