Evropu povedou i výrazné ženy. Projděte si nové tváře v čele EU

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 3. 7. 2019 21:16
Evropští lídři tento týden rozhodovali o novém obsazení klíčových postů Evropské unie. Donalda Tuska v křesle šéfa Evropské rady nahradí belgický premiér Charles Michel a předsedkyní Evropské komise by se mohla překvapivě stát jako vůbec první žena Ursula von der Leyenová. Projděte si nové tváře v čele EU.
Charles Michel.
Charles Michel. | Foto: Reuters

Šéf Evropské rady Charles Michel

Dosavadního šéfa Evropské rady Donalda Tuska od letošního prosince nahradí Charles Michel, nynější belgický premiér. Křeslo obsadí na období nejméně do konce května 2022. Jeho úkolem bude zejména řídit summity prezidentů a premiérů EU.

Michel je po Hermanu Van Rompuyovi už druhým Belgičanem v této funkci a teprve třetím stálým předsedou rady celkově. Pozice byla poprvé obsazena teprve před deseti lety - vznikla díky Lisabonské smlouvě, platné od prosince 2009.

"Bude pro mě zásadní, abych úzce spolupracoval s dalšími evropskými institucemi, tedy s Evropskou komisí i europarlamentem," prohlásil Michel. Mezi hlavní problémy pro příští léta podle něj kromě blížícího se britského odchodu z unie patří klimatické změny nebo například nepříznivý ekonomický vývoj.

Příštích pět let vidí jako zásadních pro budoucnost evropského projektu a bude prý důležité "chránit a podporovat" jednotu zemí unie, ale i jejich rozdílnost a také vzájemnou solidaritu.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Dámský gambit na Netflixu vidělo 62 milionů lidí, v Česku je druhý

Minisérii z šachového prostředí Dámský gambit, ve které hlavní roli ztvárnila Anya Taylor-Joyová, na platformě Netflix vidělo 62 milionů lidí. Firma čísla sledovanosti obvykle nezveřejňuje, činí tak jen v případě mimořádných úspěchů. Netflix zveřejnil 23. října všech sedm dílů Dámského gambitu, které od té doby patří do desítky nejsledovanějších pořadů v USA, Velké Británii, Argentině nebo Izraeli. Momentálně je minisérie druhou nejžádanější položkou Netflixu v Česku, hned za čtvrtou řadou seriálu Koruna.

Podle Netflixu dále Dámský gambit obecně posílil zájem o šachy. Hledání tohoto slova na Googlu stouplo dvojnásobně, uživatelé serveru eBay.com dvakrát častěji hledají předměty související s šachami a webu Chess.com se pětinásobně zvýšil počet zaregistrovaných uživatelů.

Další zprávy