Evropu povedou i výrazné ženy. Projděte si nové tváře v čele EU

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 3. 7. 2019 21:16
Evropští lídři tento týden rozhodovali o novém obsazení klíčových postů Evropské unie. Donalda Tuska v křesle šéfa Evropské rady nahradí belgický premiér Charles Michel a předsedkyní Evropské komise by se mohla překvapivě stát jako vůbec první žena Ursula von der Leyenová. Projděte si nové tváře v čele EU.
Charles Michel.
Charles Michel. | Foto: Reuters

Šéf Evropské rady Charles Michel

Dosavadního šéfa Evropské rady Donalda Tuska od letošního prosince nahradí Charles Michel, nynější belgický premiér. Křeslo obsadí na období nejméně do konce května 2022. Jeho úkolem bude zejména řídit summity prezidentů a premiérů EU.

Michel je po Hermanu Van Rompuyovi už druhým Belgičanem v této funkci a teprve třetím stálým předsedou rady celkově. Pozice byla poprvé obsazena teprve před deseti lety - vznikla díky Lisabonské smlouvě, platné od prosince 2009.

"Bude pro mě zásadní, abych úzce spolupracoval s dalšími evropskými institucemi, tedy s Evropskou komisí i europarlamentem," prohlásil Michel. Mezi hlavní problémy pro příští léta podle něj kromě blížícího se britského odchodu z unie patří klimatické změny nebo například nepříznivý ekonomický vývoj.

Příštích pět let vidí jako zásadních pro budoucnost evropského projektu a bude prý důležité "chránit a podporovat" jednotu zemí unie, ale i jejich rozdílnost a také vzájemnou solidaritu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy