Děti u lékaře nebudou platit. O zbytku rozhodne pátek

Martina Macková
17. 12. 2008 16:39
Koalice má den a půl na to, aby se dohodla
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek v předsálí poslanecké sněmovny.
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek v předsálí poslanecké sněmovny. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Děti nebudou v blízké době muset u lékaře platit.

Poslanci sice ještě neschválili další výjimky ze zdravotní reformy, ale už dnes je jasné, že tento návrh nezamítnou.

Mají ho totiž v navrhovaných změnách opoziční i koaliční poslanci. Koalice původně chtěla osvobodit od poplatků jen předškoláky.

O tom, zda se Julínkova reforma změní radikálněji (podle opozice), nebo jen částečně (podle koalice), se rozhodne už v pátek. V koalici se ale bude ještě tvrdě vyjednávat, především o placení důchodců.

Poplatky ale zřejmě budou předmětem dohody mezi premiérem Mirkem Topolánkem a opozičním lídrem Jiřím Paroubkem. Oba připustili, že diskutují kromě předsednictví také o podpoře některých zákonů ve sněmovně, například o prodloužení mise českých vojáků v Afghánistánu nebo o poplatcích.

Koalice se blíží dohodě

Sněmovna bude hlasovat hned o několika různých změnách. Ty nejradikálnější navrhli komunisté. Chtějí od poplatků osvobodit kromě dětí, důchodců a rodin s nízkými příjmy také studenty a zasloužilé dárce krve a kostní dřeně.

Jeho přijetí ale není příliš pravděpodobné. ČSSD bude spíš prosazovat vlastní úlevy.

Vlastní návrh musela předložit také koalice, jinak by hrozilo, že část jejích poslanců podpoří sociálnědemokratické změny. Premiér Mirek Topolánek dnes ujistil, že koalice se do konce týdne dohodne. "Rýsuje se dohoda, v pátek schůze skončí," naznačil.

Foto: Ludvík Hradilek

Koaliční návrh má velkou šanci, že projde, pokud s ním budou souhlasit i rebelující poslankyně Strany zelených a nespokojení lidovečtí poslanci. Ale musí to být skutečný kompromis.

Tím by se mohl stát návrh poslance Borise Šťastného (ODS), který vyjednal v uplynulém týdnu jakýsi "průsečík" v požadavcích lidovců a zelených.

Reformní výjimky podle Šťastného předpokládají, že by u lékaře nově nemusely platit děti až do 19 let, což je hranice, kdy dítě přechází z péče pediatra do péče praktického lékaře.

Za recept by se nově jednotně platilo třicet korun, bez ohledu na to, kolik položek obsahuje. Do ročního limitu by se rovněž započítávaly náklady na pohotovost a pobyt v nemocnici. Důchodci by ale poplatky dál platili.

Hovorka: Ať neplatí důchodci

S tím ale stále nesouhlasí poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka. Ten navrhl vlastní verzi zákona, která předpokládá, že nebudou platit děti, důchodci od 65 let a do ročního limitu se započítá polovina předepsaných léků. .

Lidovci tančí parlamentní ploužák. Berou si pauzu
Lidovci tančí parlamentní ploužák. Berou si pauzu | Foto: Ludvík Hradilek

Důchodci ale zaplatí za pobyt v nemocnici, pokud v ní stráví méně než třicet dnů. "Myslím, že když podobný systém, kde neplatí poplatky důchodci, může fungovat v sousedních vyspělých zemích, měl by být také u nás," míní.

Poslanec připouští, že by v pátek mohl zvednou ruku i pro jiné než vlastní návrhy. "Některé návrhy poslance Šťastného jsou přijatelným kompromisem," řekl deníku Aktuálně.cz. Pro návrh ČSSD hlasovat nechce. Nepodpořil ho ani při jednání na zdravotním výboru a názor nezměnil.

Sociální demokraté chtějí kromě dětí a důchodců, kteří nepracují, osvobodit i nízkopříjmové rodiny.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku byla hodinu neprůjezdná, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova v úterý zhruba na hodinu zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta byl přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Jeden člověk byl zraněn. Vyplynulo to z informací Národního dopravního informačního centra a krajských hasičů.

Nehoda na 56. kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Podle mluvčí středočeských hasičů Terezy Fliegerové narazilo osobní auto do nákladního. "Bylo tam nějaké lehčí zranění. Hasiči nikoho nevyprošťovali, ale poskytli předlékařské ošetření," uvedla Fliegerová. Provoz na dálnici byl podle Národního dopravního informačního centra obnoven kolem 07:30.

Na místě kromě hasičů zasahovali také policisté a záchranáři. "Zraněný byl ošetřen. Jeho zdravotní stav nevyžadoval převoz do zdravotnického zařízení, takže byl ponechán na místě," řekla mluvčí krajské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy