Dvacet korun za recept? Koalice bude debatovat

Martina Macková
16. 12. 2008 9:56
Koaliční lídři se večer sejdou kvůli vládě i poplatkům
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dnešní koaliční schůzka možná rozhodne o složení vlády, určitě ale o tom, jak dopadne zítřejší schůze sněmovny. Strany se budou bavit o poplatcích.

Právě zítra začíná mimořádná schůze poslanců, kteří mají na návrh opoziční ČSSD říct, jestli padnou poplatky pro děti a důchodce. Jen na tom, jak dopadne debata v koalici ale závisí, zda návrhy socialistů projdou, nebo schůze vůbec nezačne.

 

Názory mezi koaličními stranami, ale i jednotlivými poslanci se zásadně liší. A vláda, ačkoliv to slíbila, do konce roku nepředložila vlastní návrh na úpravu poplatků. Původní slib zněl, že od Nového roku nebudou platit u lékařů předškoláci.

"Chceme dnes dojednat koaliční kompromis, máme pro něj svoje návrhy," řekl Aktuálně.cz mluvčí lidovců Martin Horálek.

Lidovci: Děti a staří lidé ať neplatí

Vedení KDU-ČSL dnes rozhodlo, že půjde do tvrdého střetu s ODS, když odsouhlasilo, že bude trvat na větších úlevách, než koalice v létě dohodla. Chce od poplatků osvobodit děti až do 18 let a důchodce od 75 let. Zákon by měl platit co nejdříve.

ODS s ministrem Tomášem Julínkem, ale o rušení poplatků v takové míře nechce slyšet. Trvá na dohodě.

"Jsme ochotni k ústupkům u dětí, naopak u důchodců bychom poplatky rušili neradi," říká dnes v HN mluvčí ministra zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Cheers
Cheers | Foto: Ludvík Hradilek

Strana Jiřího Čunka už letos prosadila, že jsou od poplatků od léta osvobozeni novorozenci.

Je možné, že by zítra část lidovců mohla hlasovat společně s opozicí. Stejně jako někteří poslanci dalšího koaličního partnera, Strany zelených. Dvě poslankyně, Věra Jakubková a Olga Zubová, totiž prosazují také konec poplatků pro děti.

Recept za dvacet

Lidovci také budou vyjednávat o levnějších receptech. Dnes lidé platí za každou položku na receptu v lékárnách třicet korun, KDU-ČSL žádá jednotnou platbu - dvacet korun za vyzvednutí léků na celém receptu.

Nižší poplatky za recept připustil už dříve v rozhovoru pro Aktuálně.cz i premiér Mirek Topolánek (ODS), který by se přiklonil k platbě 30 korun za recept.

Do debaty v koalici přinese KDU-ČSL ještě jeden požadavek a to, aby se do ročního limitu, nad který by už pacienti neměli vůbec žádné poplatky hradit, započítaly částky i za pohotovost a hospitalizaci. Ty se dnes do něj nezahrnují.

To podporuje také poslanec Boris Šťastný (ODS). Ministerstvo s vedení ODS, ale volí jinou strategii. "Raději bychom šli cestou snížení ročního limitu," řekl ale HN Cikrt.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Seemanová postoupila na kraulařské padesátce v českém rekordu do semifinále ME

Barbora Seemanová překonala v rozplavbách na mistrovství Evropy v Budapešti na kraulařské padesátce vlastní český rekord a časem 24,93 postoupila do večerního semifinále. Blízko semifinále byl také Jan Čejka, jenž zůstal na 50 m znak první pod čarou.

Jednadvacetiletá olympionička Seemanová na nejkratší trati vylepšila rekordní čas 25,06, který zaplavala při triumfu na juniorském ME v Netanje v červenci 2017. V rozplavbách byla dvanáctá, v redukovaném pořadí bez třetí nizozemské zástupkyně jde dál jako jedenáctá. Druhá česká reprezentantka, předchozí rekordmanka Anna Kolářová, zaplavala 26. čas.

Těsně uniklo semifinále dvacetiletému znakaři Janu Čejkovi ve sprintu na 50 metrů. Předloňský juniorský mistr Evropy na této trati zaplaval v rozplavbách čas 25,29, kterým společně s dvěma soupeři zaostal o setinu sekundy za dvěma závodníky na patnácté příčce. Tomáš Franta obsadil 21. místo.

Ostatní čeští reprezentanti měli v úvodní den bazénových disciplín v Budapešti k postupu už dál. Barbora Janíčková zaplavala na 100 m motýlek pětadvacátý čas, trio Ondřej Gemov, olympionik Jan Micka a Jakub Štemberk skončilo na 400 m volný způsob ve čtvrté desítce, Matěj Zábojník a Filip Chrápavý byli na prsařské stovce 41. a 42.

Další zprávy