Dvacet korun za recept? Koalice bude debatovat

Martina Macková
16. 12. 2008 9:56
Koaliční lídři se večer sejdou kvůli vládě i poplatkům
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dnešní koaliční schůzka možná rozhodne o složení vlády, určitě ale o tom, jak dopadne zítřejší schůze sněmovny. Strany se budou bavit o poplatcích.

Právě zítra začíná mimořádná schůze poslanců, kteří mají na návrh opoziční ČSSD říct, jestli padnou poplatky pro děti a důchodce. Jen na tom, jak dopadne debata v koalici ale závisí, zda návrhy socialistů projdou, nebo schůze vůbec nezačne.

 

Názory mezi koaličními stranami, ale i jednotlivými poslanci se zásadně liší. A vláda, ačkoliv to slíbila, do konce roku nepředložila vlastní návrh na úpravu poplatků. Původní slib zněl, že od Nového roku nebudou platit u lékařů předškoláci.

"Chceme dnes dojednat koaliční kompromis, máme pro něj svoje návrhy," řekl Aktuálně.cz mluvčí lidovců Martin Horálek.

Lidovci: Děti a staří lidé ať neplatí

Vedení KDU-ČSL dnes rozhodlo, že půjde do tvrdého střetu s ODS, když odsouhlasilo, že bude trvat na větších úlevách, než koalice v létě dohodla. Chce od poplatků osvobodit děti až do 18 let a důchodce od 75 let. Zákon by měl platit co nejdříve.

ODS s ministrem Tomášem Julínkem, ale o rušení poplatků v takové míře nechce slyšet. Trvá na dohodě.

"Jsme ochotni k ústupkům u dětí, naopak u důchodců bychom poplatky rušili neradi," říká dnes v HN mluvčí ministra zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Cheers
Cheers | Foto: Ludvík Hradilek

Strana Jiřího Čunka už letos prosadila, že jsou od poplatků od léta osvobozeni novorozenci.

Je možné, že by zítra část lidovců mohla hlasovat společně s opozicí. Stejně jako někteří poslanci dalšího koaličního partnera, Strany zelených. Dvě poslankyně, Věra Jakubková a Olga Zubová, totiž prosazují také konec poplatků pro děti.

Recept za dvacet

Lidovci také budou vyjednávat o levnějších receptech. Dnes lidé platí za každou položku na receptu v lékárnách třicet korun, KDU-ČSL žádá jednotnou platbu - dvacet korun za vyzvednutí léků na celém receptu.

Nižší poplatky za recept připustil už dříve v rozhovoru pro Aktuálně.cz i premiér Mirek Topolánek (ODS), který by se přiklonil k platbě 30 korun za recept.

Do debaty v koalici přinese KDU-ČSL ještě jeden požadavek a to, aby se do ročního limitu, nad který by už pacienti neměli vůbec žádné poplatky hradit, započítaly částky i za pohotovost a hospitalizaci. Ty se dnes do něj nezahrnují.

To podporuje také poslanec Boris Šťastný (ODS). Ministerstvo s vedení ODS, ale volí jinou strategii. "Raději bychom šli cestou snížení ročního limitu," řekl ale HN Cikrt.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Dvě jezera v Argentině náhlé zrůžověla, důvod zatím není známý

Dvě jezera v argentinském regionu Patagonie zrůžověla. Změna barvy zatím nebyla vysvětlena, ale místní ekologové se obávají, že by zbarvení mohlo být způsobené průmyslovou kontaminací, uvedla agentura Reuters.

Jezera se nacházejí blízko průmyslového parku na okraji argentinského města Trelew, na prašné planině podobné poušti, která je převážně opuštěná. Městští úředníci však nedávno podle zpráv na sociálních sítí města Trelew objevili v povodí nákladní auto, které tam vysypávalo odpad.

Úřady místním médiím poskytly zatím rozdílné názory na to, zda může být náhlá změna vody v jezerech škodlivá. Ekologové jsou však znepokojení. Místní aktivista Pablo Lada, člen argentinské národní ekologické sítě RENACE, řekl agentuře Reuters, že zrůžovění mohlo způsobit barvivo, které se obvykle používá k tomu, aby krevety, které se chovají nedaleko, získaly své typické růžové zbarvení.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Server: Policie začala s výslechy účastníků tajné schůzky k výbuchu munice ve Vrběticích

Policisté se podle Deníku N zabývají informací, zda ministr vnitra Jan Hamáček skutečně plánoval sdělit podrobnosti o výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Ostravsku politickým představitelům v Moskvě, a to výměnu za ruskou koronavirovou vakcínu Sputnik V. Do explozí byli zapojení nejméně dva ruští agenti, kteří jsou spojení také s pokusem o otravu někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury. Podle informací serveru půjdou vypovídat jako poslední v řadě také šéf rezortu diplomacie Jakub Kulhánek a nakonec i sám ministr Hamáček (oba ČSSD). 

Zdroj: Domácí
před 23 minutami

Hradozámecké noci se účastní 76 památek, hlavní je hrad Pernštejn

Letošní ročník Hradozámecké noci, kdy je na památkách připraven večerní program, se uskuteční na 76 památkách po celé České republice. Hlavním centrem je letos jihomoravský hrad Pernštejn s nově rekonstruovanou osvícenskou vrchnostenskou zahradou.

Program na Pernštejně začíná v 18:00 a jeho první část je nazvaná Zahradní slavnost. Lidé mohou přicházet netypicky spodním vchodem do zahrady od hlavního parkoviště. Připraveny jsou přehlídky dobového oblečení, hudební i divadelní vystoupení. Od 21:00 se začne zahrada postupně rozsvěcet - ale pouze za využití loučí a svíček. Na hladinu hlavního bazénu budou vypuštěny svítící lampiony.

Hradozámecká noc se letos koná na 76 památkách, 14 z nich není ve správě Národního památkového ústavu. Podrobný seznam a program na jednotlivých památkách je k dispozici na stránkách NPÚ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy