ČSSD se opět pokusí svrhnout Topolánkovu vládu

Michal Žák Michal Žák, Eva Benešová
17. 3. 2009 15:22
Zároveň vyzvala svého někdejšího poslance Wolfa, aby odešel ze sněmovny
Jiří Paroubek si potřásá rukou s Davidem Rathem, vítězem hejtmanského klání Středočeského kraje.
Jiří Paroubek si potřásá rukou s Davidem Rathem, vítězem hejtmanského klání Středočeského kraje. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jiří Paroubek oznámil, že se ČSSD pokusí v nejbližším možném termínu vyvolat ve sněmovně další hlasování o důvěře vládě. Důvodem je takzvaná kauza Wolf.

"Začali jsme podepisovat archy pro vyvolání hlasování," řekl Paroubek novinářům s tím, že o přesném datu zatím není rozhodnuto. "Musí se kvůli tomu svolat mimořádná schůze," vysvětlil. "Předpokládám, že podpisy dnes budou předány, v průběhu příštího týdne by tato schůze mohla být. Například v úterý."

Podle sociálnědemokratických poslanců se premiér Mirek Topolánek a jeho blízcí spolupracovníci snaží ovlivňovat média.

"Justiční mafie, provázaná s premiérem Topolánkem a jeho poradcem a rádcem a osobním přítelem Dalíkem nejen ovlivňuje, ale téměř organizuje chod policie a státních zastupitelství při vyšetřování zpronevěry poslance Wolfa," prohlásil Paroubek.

Paroubek narážel na informace deníku MF DNES, podle něhož premiérův přítel Marek Dalík naléhal Topolánkovým jménem na reportéra ČT Dalibora Bártka, aby nevysílal reportáž o vyšetřování poslaneckého přeběhlíka Petra Wolfa.

Poslanec Petr Wolf (uprostřed) během jednání v poslanecké sněmovně.
Poslanec Petr Wolf (uprostřed) během jednání v poslanecké sněmovně. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Wolfe, odstup!

Poslance, který je pro údajné zneužití dotací v hledáčku policie, zároveň vyzval k "bezodkladnému složení mandátu".

"Člověk s jeho morálním profilem nemá ve sněmovně místo," řekl Paroubek s tím, že Wolf byl zvolen za ČSSD, ale chová se v rozporu s jejím programem.

Wolf podle Nejvyššího kontrolního úřadu prostřednictvím své firmy UT 2002 neoprávněně čerpal několik milionů korun dotací.

Sociální demokraté tak jdou proti názoru většiny lidí. Podle průzkumu, který si ČSSD nechala zpracovat, totiž většina voličů nechce, aby současná vláda padla. Přejí si to jen voliči nejsilnější opoziční strany.

Dobrý nápad, prohlásil Schwippel

Opozice se už několikrát pokusila vládu svrhnout, zatím ale nikdy neuspěla. Tentokrát má ale poměrně dobrou šanci. Koalici totiž chybí dva nemocní poslanci, není rovněž jasné, jak by hlasovali nezařazení poslanci.

"Dobrý nápad," zhodnotil návrh ČSSD Jan Schwippel (zvolen za ODS). "Ještě si to rozmyslím," reagoval na dotaz Aktuálně.cz, jak bude hlasovat.

Poslankyně Strany zelených - Olga Zubová (vlevo) a Věra Jakubková přicházejí na schůzi poslanecké sněmovny.
Poslankyně Strany zelených - Olga Zubová (vlevo) a Věra Jakubková přicházejí na schůzi poslanecké sněmovny. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Poslanecký klub bude postupovat jednotně," prohlásila místopředsedkyně Strany zelených Kateřina Jacques. Klub SZ má nyní čtyři členy. Dvě rebelující členky - Olgu Zubovou a Věru Jakubkovou - nejmenší parlamentní strana před několika dny vyloučila.

"Je nutné vyslechnout i druhou stranu. Zveřejněné informace jsou příliš závažné," řekla Aktuálně.cz Zubová. "Naše rozhodnutí závisí převážně na tom, jak se k tomu postaví premiér a vláda. Zda dá záruky, že věc bude dále prošetřena. Ne jako v červnu v případu s paní Veseckou," doplnila ji Jakubková.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. Oznámila to v pátek ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml.

Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko se v žebříčku čerpání z EU fondů dostala na čtvrté místo, dosud nejvýše

Česká republika v posledních měsících rychle stoupá v žebříčku čerpání evropských fondů, ke konci července se mezi členskými zeměmi dostala na čtvrté místo. Je to dosud nejvyšší dosažená pozice. Evropská komise na uskutečnění projektů do ČR poslala 81 procent vyčleněných peněz pro období 2014 až 2020, konkrétně 535 miliard korun. Ke konci června byla ČR v žebříčku sedmá z unijní sedmadvacítky. Vyplývá to z dnes zveřejněných informací ministerstva pro místní rozvoj (MMR).

Na hodnotu 80 a více procent se dostalo zatím jen pět států. V čerpání fondů byly podle nich ke konci července úspěšnější než ČR Irsko, Lucembursko a Finsko. Těsně za ČR se umístilo Portugalsko, které dostalo proplaceno 80,8 procenta vyčleněných financí. Polsko se dostalo na 79,8 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy