Wolf: Mandát nesložím. Ale Dalík takto zasahovat neměl

17. 3. 2009 0:15
Poslanec v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že poslanecký mandát složit nehodlá
Petr Wolf.
Petr Wolf. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Česká televize tvrdí, že má další důkazy pro to, že bývalý poslanec sociálních demokratů Petr Wolf zneužil státní dotace.

Odvysílala reportáž, ve které uvádí nová fakta. Podle nich Wolf dostal mnohem větší dotaci, než se dříve uvádělo. Televize také upozornila na další nestandardní kroky v celém případu.

Čtvrt milionu korun za vypracování jedné studie dostala Wolfova daňová poradkyně, která podle ČT není odbornicí na životní prostředí a nikdy předtím žádnou studii k tomuto tématu nepublikovala.

Nejvyšší kontrolní úřad podle televize také například zjistil, že Wolfova firma čerpala peníze na vypracování studií, které ale jen okopírovala z prací, volně dostupných na internetu.

Wolf přesto stále tvrdí, že je nevinný. Spolu s právníky teď zvažuje, jak na reportáž zareaguje.

Jsem nevinný 

Poslanec Petr Wolf.
Poslanec Petr Wolf. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Přijde mi divné, že se tam jakýsi právník a pan ombudsman zevrubně k případu vyjadřují. Nikdo z nich ale v této fázi nesmí nahlížet do spisu. Ani já. Považuji to za únik," řekl Aktuálně.cz Wolf.

Kauza je podle něj zpolitizovaná.

V pondělí se navíc ukázalo, že do celého případu vstoupil lobbista a přítel premiéra Mirka Topolánka Marek Dalík. Ten se snažil reportéra přemluvit k tomu, aby reportáž nebyl odvysílána, protože by poškodila vládu. Reportér si rozhovor s Dalíken nahrál a rozhodl se jej zveřejnit.

Nikdo nesmí nahlížet do spisu

A.cz: Reportáž ČT se snaží dokázat, že jste zneužil státní dotace a dokládá to dalšími fakty. Stále trváte na tom, že jste nevinný?

Buďto by reportér Bártek měl být šéfem policie, nebo je tady policie a justice, která o tom rozhoduje. Přijde mi divné, že se v reportáži jakýsi právník a pan ombudsman zevrubně k případu vyjadřují. Nikdo z nich ale v této fázi nesmí nahlížet do spisu.

Marek Dalík
Marek Dalík | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

A.cz: Ani Vy?

Ani já ani můj právník, nejsem z ničeho obviněn. Takže oba pánové museli vycházet z informací reportéra. Pak to vnímám jako jejich hrubé profesionální pochybení. Vždyť já jsem se dozvěděl několik informací, které jsem doteď nevěděl!

A.cz: Například?

Ty propočty finančních toků mé firmy, vyšetřování dalších osob apod. Museli vycházet z policejního spisu. A to já považuji za únik informací. Ptám se, jak je to možné.

Dalík měl dobrou vůli

A.cz: Co říkáte na tu intervenci pana Dalíka? Snažil se, aby reportáž nebyla odvysílána.

Nikoho jsem o pomoc nežádal, bylo to nešťastné a nediplomatické, byť to chápu jako projev dobré vůle pana Dalíka.

Dotace Wolfovi poskytlo ministerstvo životního prostředí.
Dotace Wolfovi poskytlo ministerstvo životního prostředí. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
 

A.cz: Jaké budou Vaše další kroky po shlédnutí této reportáže?

Kauzu v tuto chvíli analyzují mí právníci.

A.cz: Mandát nehodláte složit?

Nevím, proč bych to dělal, na základě tvrzení některých médií, novinářů a politiků. Je to jen moje spekulace, ale myslím si, že část ODS je dohodnutá s Jiřím Paroubkem, potřebují shodit vládu, aby vznikla tichá velká koalice. V tomto kroku jim překážím já.

 

Právě se děje

Další zprávy