Praha - Den poté, co vláda jednomyslně schválila reformy daní, sociálních dávek a zdravotnictví, řekla sociální demokracie, že tyto zákony nepodpoří. Zopakovala své tradiční odsudky z minulých týdnů: Reforma veřejných financí je podle nich škodlivá, nekoncepční a nesmyslná. Uvnitř: INFOGRAFIKA
Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek připomněl, že ČSSD má svůj vlastní návrh reformy. "Naše reforma by byla sociálně spravedlivá a soustředila by se na větší podporu vzdělání obyvatel," říká Paroubek.
Vládní reforma podle něho není v souladu s programem ČSSD. "Místo koncepčních řešení tato vláda předkládá pouze systém zdražování a poplatků, které snižují životní úroveň občanů," řekl na adresu "batohu".
Proti batohu jako jeden muž
"Věřím, že budou naši poslanci budou proti takzvané refromě hlasovat jako jeden muž. Já nepředpokládám, že by někdo z našich poslanců hlasoval pro takovou krutou reformu, která postihne široké vrstvy našich obyvatel," odhaduje Paroubek.
"V našem poslaneckém klubu neznám nikoho, kdo by takzvanou refromu chválil," dodal druhý muž ČSSD Bohuslav Sobotka.
Sociálním demokratům chybějí ve sněmovně dva hlasy, aby společně s komunisty mohli reformy zablokovat. K zákonům, jež předloží kabinet, má však výhrady také řada poslanců koalice.
Poslanec Vlastimil Tlustý, bývalý ekonomický expert ODS a duchovní otec občanskodemokratického konceptu rovné daně vládní reformu daní odmítá proto, že je podle něho nedostatečná a není to ta reforma, se kterou šla ODS do voleb a s níž on spojil svou tvář a jméno.
Někteří lidovečtí poslanci a senátoři pak mají výhrady ke zdravotnické části. Především k té nejviditelnější části - poplatkům u lékaře. Chtějí, aby od placení byly osvobozeny těhotné ženy a děti do patnácti let. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek změny odmítá. Včera vláda schválila jeho původní návrh. Ten počítá s výjimkou pouze u těžce nemocných a dětí do tří let.
ČSSD: Problémy s hlasováním bude mít koalice
"Já myslím, že vládní politické kluby mají větší problémy než sociální demokracie," poznamenal Paroubek k "nekázni" koaličních zákonodárců.
"Mě bude zajímat, jak se vládní koalice s těmi neposlušnými poslanci vypořádá, pokud budou hlasovat proti. Jestli je bude třeba vylučovat," těší se sociálnědemokratický místopředseda Zdeněk Škromach.
Sociálním demokratům vadí zejména daňová refroma a poplatky u lékaře.
"To, jak je reforma koncipována znamená, že průměrnému občanovi daně zvýší," říká bývalý ministr financí a místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
Další věcí, kterou Sobotka kritizuje a považuje ji za nedotaženou jsou kompenzace obcím a krajům za výpadky v příjmech způsobené daňovou refromou.
Nemocná ekonomika 90. let
Stínový ministr průmyslu a obchodu Milan Urban nastínil černý vývoj české ekonomiky, který podle jeho slov nejspíš čeká zemi po přijetí reforem.
Projděte si infografiku: Co plánuje vláda změnit a jak?
"Je zřejmé, že inflace bude vyšší než je predikováno, což bude následováno zvýšením úrokových sazeb. To se samozřejmě promítne do investic. A ve větší míře si myslím, že se to promítne do cen výrobků a produktů. Tedy že lidé si za svůj plat nakoupí méně výrobků, vysvětluje Urban.
"Je evidentní že dojde ke snížení růstu ekonomiky a já se domnívám, že může dojít i ke snížení životní úrovně obyvatel. A můžeme se vrátit k té nemocné ekonomice poloviny devadesátých let," myslí si ministr poslední sociálnědemokratické vlády.
Sobotka zmiňuje také výši veřejného dluhu. "Po takzvané reformě se veřejný dluh v následujících čtyřech letech zvýší o 400 miliard. Za celé čtyři roky našeho vládnutí se veřejný dluh zvýšil pouze o 270 miliard. ODS slibovala, že dluh sníží a dělá pravý opak."
Škromach: Vláda zdražuje smrt
Do sociální a zdravotnické části reformy se pustili sociálnědemokratičtí poslanci Zdeněk Škromach a David Rath.
"Tato vláda má záměr znevýhodnit aktivní lidi, rodiny s dětmi a na druhé straně zvýhodní 20 procent nejbohatších," rozčiluje se Škromach. Podle něho vláda netrestá lidi, kteří zneužívají systém, ale trestá rodiny s dětmi a lidi aktivní.
Prostor v jeho kritice dostalo i zrušení tzv. pastelkovného a snížení pohřebného. "Na jedné straně vláda zruší příspěvek pro prvnáčky na cvičky, na druhé straně jim je nezlevní. Tato vláda také zdražuje smrt, když snižuje pohřebné."
Exministr zdravotnictví David Rath říká, že vláda přichází s největším zdražením ve zdravotnictví v novodobé historii Česka.
Kritizuje i další aspekt zavedení poplatků za návštěvu lékaře. "Celý systém zvýší administrativní zátěž lékařů, ti tak budou mít méně času na své pacienty. To jsou věci, které jsou pro nás nepřijatelné a uděláme všechno pro to, aby takzvaná reforma nebyla realizována," uzavírá Rath svojí řeč větou, na které se shodl se všemi účastníky dnešní tiskové konference v Lidovém domě.