Češi vystavili politikům nejhorší vysvědčení na světě

ČTK ČTK
18. 10. 2013 20:48
94 % Čechů spojuje vládu s korupcí, 13% schvaluje počínání lídrů. Hůř nikdo nedopadl
Foto: Jan Langer

Washington - Podle 94 procent obyvatel České republiky je ve vládě rozšířená korupce. Vyplývá to z nového průzkumu renomovaného Gallupova ústavu. Jde téměř o nejvyšší skóre na světě - hůř je na tom s 95 procenty jen Tanzanie. Češi také nejméně důvěřují svým politickým vůdcům.

Průzkum z roku 2012 dělí země do kategorií - se svobodným tiskem, s částečně svobodným tiskem a s nesvobodným tiskem.

Česká republika vede ve vnímání korupce v kategorii zemí se svobodným tiskem, když za ní následuje Litva, kde vládu považuje za zkorumpovanou 90 procent lidí, Ghana s 89 procenty, JAR s Portugalskem (po 88 procentech) a Itálie s 86 procenty.

Švédsko? Korupci vládě přisuzuje jen 14% obyvatel

Na opačném konci žebříčku jsou v této kategorii států Norsko s 25 procenty, Nový Zéland se 24 procenty, Švýcarsko se 23 procenty, Dánsko s 15 procenty a Švédsko se 14 procenty. Na Slovensku si myslí, že korupce je rozšířená ve vládě a státních úřadech, 71 procent respondentů.

Českou republiku i v dalších kategoriích zemí předstihla jen Tanzanie. V této východoafrické zemi, kde je podle průzkumu částečně svobodný tisk, si 95 procent lidí myslí, že ve vládě je rozšířená korupce. V této kategorii států je třetí Řecko, kde je o korupci ve vládě přesvědčeno 92 procent dotázaných.

Autoři průzkumu poznamenávají, že oproti roku 2007 je v České republice o rozšíření korupce ve vládě přesvědčeno o 15 procent víc lidí. Nedávný korupční skandál, který otřásl zemí a v červnu vedl k rezignaci premiéra Petra Nečase zdůrazňuje závažnost tohoto problému v ČR, poznamenává průzkum.

Podle ankety jsou otázky na korupci ve vládě a státních úřadech v některých zemích velmi citlivé a odpovědi mohou být ovlivněny mírou svobody. Proto se autoři rozhodli rozdělit státy podle měřítka svobody tisku a použili klasifikaci organizace Freedom House. Podle ní byl svobodný tisk v roce 2013 v 63 zemích, částečně svobodný tisk v 70 státech a nesvobodný v 64 zemích.

Autoři však průzkum provedli jen ve 129 státech světa. I tak se potvrdilo, že korupce je považována za vážný problém v naprosté většině zemí světa. Ve 108 státech většina respondentů odpověděla, že korupce je ve vládních úřadech rozšířená.

Důvěra Čechů v politické lídry? Nejmenší na světě

Podle ankety také jen 13 procent Čechů schvaluje, jak si vedou jejich lídři. To je nejméně na celém světě ve všech třech kategoriích států. Mezi zeměmi se svobodným tiskem za ČR následuje Maďarsko se 17 procenty, Litva, Estonsko (po 19 procentech) a Island s 22 procenty.

Nejvíce jsou s vedoucími představiteli své země spokojeni ve Švýcarsku s 81 procenty, Lucembursku se 75 procenty, Norsku se 67 procenty, Surinamu se 65 procenty a na Novém Zélandě se 64 procenty. Mezi 57 a 63 procenty se spokojenost pohybuje v Německu, Švédsku, Kanadě, Finsku a Dánsku.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Carnegie Hall bude mít zavřeno do dubna 2021

Slavná newyorská koncertní síň Carnegie Hall zůstane zavřená minimálně do 5. dubna 2021. Kvůli pandemii koronaviru o tom rozhodli její provozovatelé, píše agentura AP. Tím pádem má Carnegie Hall šanci stihnout jen závěr sezony 2020/21. Budova, která stojí od roku 1891 a zahrnuje tři sály, je zavřená od 12. března. Některé plánované koncerty se uskutečnily on-line. Začátkem příštího roku se kvůli pandemii ruší například večer filmové hudby Johna Williamse, autora soundtracků k Hvězdným válkám či Indiana Jonesovi, nebo vystoupení orchestrů z Vídně a Šanghaje.

Zdroj: AP
před 48 minutami

Starosta Novotný napsal, že chce aby komunista Ondráček "visel". Trestný čin to není, rozhodl soud

Starosta Prahy-Řeporyj Pavel Novotný (ODS) nespáchal trestný čin, když loni v květnu na Twitteru mimo jiné napsal, že by si přál, aby poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) "visel". Na konci září tak rozhodl odvolací Městský soud v Praze, který potvrdil, že by se skutkem měl zabývat správní úřad.

Novotný čelil obžalobě z podněcování k trestnému činu za to, že na twitteru napsal, že by si přál, aby komunistický poslanec Ondráček za návštěvu Doněcké lidové republiky "visel". Reagoval tak na příspěvek předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska, který o Ondráčkově cestě na ukrajinské území okupované proruskými separatisty zmínil, že se to "blíží vlastizradě".

Další zprávy