Češi by ve vládě nechali Schwarzenberga

Reportéři Aktuálně.cz
15. 7. 2008 17:30
Ministr zahraničí je dlouhodobě populárnější
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Bezprecedentní spor dvou členů téhož kabinetu, který vážně ohrožoval setrvání minimálně jednoho z nich ve vládě, skončil patem.

Zůstává ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který byl ochoten v ministerském týmu setrvat jen za cenu, že "cifršpioni" neodhalí v účetnictví Jiřího Čunka žádné zásadní prohřešky.

A zůstává i lidovecký předseda, vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek, který poslední rok vyvracel podezření z přijetí úplatku.

Schwarzenberg chce sice vyšetřovat dál, ale premiér už má celou kauzu "audit" za skončenou a dál se o tom odmítá bavit. Schwarzenbergův stranický šéf Martin Bursík pak jasně řekl, že kvůli závěrům auditorů rozhodně zelení z vlády odcházet nebudou.

Pokud by o setrvání ministrů rozhodovali lidé, nejspíše by ovšem musel Jiří Čunek vyklízet svou kancelář.

Jeho popularita dlouhodobě klesá. A naopak - popularita Karla Schwarzenberga (SZ) podle dlouhodobého měření agentury STEM roste.

Největší nárůst sympatií zaznamenal v posledních měsících: To když se zotavoval po operaci srdce a veřejně oznámil, že hodlá ze svého zaplatit audit financí Jiřího Čunka.

 

Podívejte se, jaký otisk zatím za sebou oba ministři nechali.

Přečtěte si více o zveřejněném auditu
Cheers
Cheers | Foto: Ludvík Hradilek
Fakta:
Celé znění Čunkova auditu (dokument v angličtině)
Stručný výtah:
Pětistránková zpráva k Čunkovu auditu v českém jazyce
Odhalení:
Čunkovy příjmy mohly jít na hranu zákona, řekli auditoři Krollu
Profil:
Co je fima Kroll? Přečtěte si více o auditorech
Politika:
Premiér stojí za Čunkem. Schwarzenbergovi vzkázal 'dost'

 

 

Právě se děje

před 45 minutami

Trump připustil, že možná podstoupí kongresové slyšení kvůli ukrajinské kauze

Americký prezident Donald Trump překvapivě připustil možnost, že by podstoupil kongresové slyšení v ukrajinské kauze, která by teoreticky mohla vést až k jeho odvolání z funkce hlavy státu. Trump to napsal na Twitteru s tím, že by se pak Kongres mohl soustředit na jiné problémy.

Veřejná slyšení ve Sněmovně reprezentantů začala minulý týden a od úterý do čtvrtka mají pokračovat slyšením dalších osmi vládních úředníků a diplomatů. Opoziční demokraté se jejich prostřednictvím snaží dokázat provinění prezidenta, který podle nich nutil Ukrajinu, aby mu dodala kompromitující informace na jeho pravděpodobného volebního soka Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy